Podziemne atrakcje, czyli miejsca idealne na krótki zimowy wypad. Poznaj lokalizacje pełne tajemnic

Podziemne atrakcje to ciekawa alternatywa dla wszystkich, którzy mają dość kapryśnej pogody. Udając się jaskiń, kopalń czy muzeów nie musimy się martwić o to, czy zmoczy nas deszcz, czy wyziębi nas wiatr. Poza tym to ogromna szansa, aby podziwiać świat, jakiego nie znamy. Dokąd się udać, aby przeżyć wyjątkowe chwile?
Zobacz wideo Czy po podwyżkach cen biletów taniej podróżuje się pociągiem, czy samochodem?

Zwiedzanie podziemi to idealne rozwiązanie na niepewną pogodę. Ferie już za pasem, a pomysłu czasem brak, biorąc pod uwagę, obecną aurę i brak śniegu. W Polsce jest wiele miejsc, które warto zobaczyć, właśnie wtedy, gdy za oknem plucha i wiatr. 

Kopalnia soli. Wieliczka czy Bochnia? Wybór należy do ciebie

Mówiąc o podziemiach, nie zawsze mamy na myśli katakumby, czyli dawne grobowce. W końcu, choć i tego rodzaju zwiedzanie dla wielu stanowi nie lada gratkę, to jednak mamy alternatywę dla pozostałych. Kopalnie soli w Polsce to przepiękne miejsca, które zapierają dech w piersiach. Po tym, jak zaprzestano wydobycia, punkty te stały się wyjątkową atrakcją turystyczną.

Najstarsze z nich to kopalnie soli w Wieliczce i Bochni, których początki sięgają XIII wieku. Zwiedzający nie tylko dowiadują się, jak wyglądał proces pozyskiwania soli, ale także zwiedzają przepięknie oświetlone komnaty, gdzie sufity zdobią okazałe żyrandole. Na trasie podziwiać będziemy także różne rzeźby wykonane z soli oraz kilka jezior.

Wybierając się do kopalni soli w Wieliczce, mamy szansę podreperować nieco zdrowie. Wystarczy, że skorzystamy z Tężni Solankowej usytuowanej w Parku św. Kingi, nieopodal Szybu Daniłowicza. 

 

Kopalnia Bochnia jest równie urokliwa. Co więcej, wraz z kopalnią w Wieliczce wchodziła w skład żup krakowskich, czyli stanowiła istotne przedsiębiorstwo, którego zyski zasilały skarb państwa. Zaskakującym faktem dla wielu turystów jest informacja, że kopalnia soli kamiennej w Bochni działała od 1251 aż do 1990 roku. Dziś jest otwarta wyłącznie w celach turystycznych. W 2013 roku została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. 

Udając się na rodzinne zwiedzanie, nie tylko mamy szansę podziwiać podziemny świat pełen mieniącej się soli, ale także znajdziemy podziemną ekspozycję multimedialną oraz mamy szansę poznać krainę skarbnika pełną niespodzianek dla najmłodszych.

Chętni mogą skorzystać z pobytu w komorze Ważyn. To niewielkie pomieszczenie wypełnione jest solą. Jest tam wyjątkowy mikroklimat. Pozytywnie wpływa na osoby borykające się z alergiami lub innymi chorobami układu oddechowego.

 

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Muzeum podziemne w Krakowie. Poznaj Rynek z innej strony

Wybierając się na weekend do Wieliczki lub Bochni, nie sposób ominąć Kraków. Zazwyczaj wybieramy się do miasta królów właśnie po to, by zwiedzić Wawel, pospacerować po klimatycznym i zaczarowanym rynku, lub zjeść coś pysznego, słuchając hejnału z wieży mariackiej. Tym razem jednak mamy inną propozycję. Podziemia Rynku Głównego w Krakowie to wyjątkowe muzeum, które ukazuje dawny świat, jakiego nie znamy. 

Spacerując podziemiami Krakowa, przemierzamy trasę między Sukiennicami a Kościołem Mariackim. Turyści wędrujący tą ścieżką mogą podziwiać odsłonięte fundamenty chat z przełomu XII i XIII wieku, ale także oryginalne mury dawnych budowli, które odkryto podczas wykopalisk. 

Muzeum wyposażone jest także w wiele stanowisk multimedialnych, z których pozyskamy wiedzę na temat życia dawnej szlachty. Poznamy ich ubiór i zwyczaje. Jednak podziemia skrywają znacznie więcej tajemnic. 

Więcej o: