Planujesz podróż z pupilem? Bez tego się nie obejdzie. Niespełnienie wymogów może mieć przykre konsekwencje

Zwierzęta nie tylko żyją z nami pod jednym dachem, ale i są ważną częścią naszej rodziny. Nic więc dziwnego, że chcemy, by towarzyszyły nam również podczas urlopu. Zanim jednak wybierzemy się w zagraniczną podróż z ukochanym pupilem, warto pamiętać o kilku podstawowych kwestiach.

Podróżowanie ze zwierzętami wymaga od nas wcześniejszego przygotowania. Oprócz jedzenia i przydatnych akcesoriów jak zabawki, miski czy zestawów do pielęgnacji, należy pamiętać o ważnych dokumentach. Dokładne zasady dotyczące wyjazdów z kotami, psami i fretkami określa Główny Inspektorat Weterynarii.

Zobacz wideo Pies może uczynić życie nie tylko piękniejszym, ale i dłuższym

Podróżowanie ze zwierzętami. To trzeba wiedzieć

Jeżeli wybieramy się w podróż z psem, kotem lub fretką, zwierzęta muszą zostać wcześniej oznakowane za pomocą czytelnego tatuażu wykonanego przed 3 lipca 2011 roku lub przez wszczepienie transpondera. Konieczne jest także posiadanie ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie - bez niego czworonóg nie poleci samolotem. 

W przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 12 tygodnia życia szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania

- przypomina Główny Inspektorat Weterynarii

Pamiętaj o dokumentach

Przekraczając granicę z pupilem, musimy mieć ze sobą również jego dokument identyfikacyjny. Rozumiemy przez to prawidłowo i kompletnie wypełniony paszport UE zwierający opis i szczegółowe dane zwierzęcia.

Kraje jak IrlandiaWielka Brytania, Finlandia, Malta i Norwegia wymagają również profilaktyki przeciwko tasiemcom. Do niektórych państw nie wjedziemy z rasami psów lub psów w typie ras określanych powszechnie jako niebezpieczne jak Pitbull czy Rottweiler.

Niezastosowanie się do wymagań może prowadzić do przykrych konsekwencji. Inspektorzy mogą w trakcie kontroli poddać pupila kwarantannie do momentu spełnienia kryteriów, cofnąć je do kraju, z którego przyjechało, a nawet poddać eutanazji. A wszystko to na koszt właściciela. Jeżeli podróżujemy do krajów spoza Unii Europejskiej, musimy dostosować się do przepisów określonych przez dane państwo. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: