Te opuszczone kościoły w Polsce przyprawiają o gęsią skórkę. W jednym z nich znajdowała się trumna

Opuszczone budynki przyciągają turystów na całym świecie. Skrywają za sobą ciekawe historie i tajemnice, a ich puste przestrzenie nierzadko przyprawiają o dreszcze. Wśród takich miejsc znajdziemy m.in. kościoły, które dziś stoją zapomniane i popadają w ruinę.

Świątynie zaczęły popadać w ruinę z różnych powodów. Często miało to związek z wojnami, prześladowaniami religijnymi, a nawet zbyt małymi rozmiarami jak na potrzeby lokalnych społeczności. Choć dawniej były miejscami kultu, dziś przyciągają jedynie ciekawskich turystów i fotografów. Wiele tego typu miejsc znajdziemy także w Polsce. 

Zobacz wideo Tak wygląda kościół katolicki za 20 mln dolarów. "Proszę skasować to nagranie"

Kościół ewangelicki w Pisarzowicach

Jeden z opuszczonych kościołów można znaleźć w Wielkopolsce, a dokładniej w miejscowości Pisarzowice. To właśnie tam, na prywatnej posesji, stoi neoromański obiekt wykonany z czerwonego piaskowca i granitu. Jego historia sięga lat 1901-1902, kiedy to książę Gustav Biron von Curland postanowił upamiętnić swojego zmarłego syna. Zarządził więc... wybudowanie świątyni o nazwie "Prinz Wilhelm Gedachtniskirche" (niem. Kościół pamięci księcia Wilhelma) w miejscu jego śmierci. 

Jak informuje serwis schondorf.pl, w 1945 roku drzwi piwniczne zostały wysadzone przez oddział milicji poszukującej niedobitków armii hitlerowskiej. Przyciągnęło to licznych wandali oraz złodziei, którzy zaczęli niszczyć i plądrować kościół. Obecnie budynek jest w ruinie - bez dachu i szczytu wieży.

Kościół św. Michała Archanioła w Grzymałkowie

Grzymałków to niewielka wieś położona w województwie świętokrzyskim, pod Kielcami. W 1859 roku z inicjatywy Eustachego Kołłątaja wzniesiono tam kościół pw. Św. Michała Archanioła. Wkrótce okazało się, że jest zbyt mały, więc w 1979 roku wzniesiono nową, większą świątynię. 

Teraz budynek stoi opuszczony już od pół wieku. Opustoszałe wnętrza i mroczny klimat zachęcały wielu młodych ludzi do urządzania na miejscu spotkań i libacji alkoholowych. Upiorności dodaje mu przede wszystkim jeden element - pusta trumna. 

Jednak wiele osób nie godzi się na obecny stan kościoła i marzy o przywróceniu jego świetności. W 2021 roku Facebooku zawiązała się grupa "Ratujmy opuszczony kościół w Grzymałkowie", która zbiera pieniądze na jego renowację. 

Strona ma w założeniu doprowadzić do zainteresowania, a może i znalezienia chętnych do pomocy w renowacji pięknego, opuszczonego kościoła, znajdującego się w miejscowości Grzymałków

- napisali autorzy. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: