Ostatnia jesień pod względem grzybobrania należała do wyjątkowo udanych. Jak widać, również w styczniu można znaleźć w lasach ciekawe okazy. Jednym z nich jest płomiennica zimowa, której zdjęcia opublikował w mediach społecznościowych Karkonoski Park Narodowy.
Różne gatunki grzybów pojawiają się w polskich lasach nie tylko jesienią. Do tych niesamowitych grzybów, które potrafią przetrwać najtrudniejsze warunki należy m. in. uszak bzowy. Jest on grzybem jadalnym, którego owocniki rosną zazwyczaj na starych konarach. Co ciekawe, posiada wiele właściwości zdrowotnych - ma działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe. Innym ciekawym gatunkiem, na który można natknąć się zimą jest boczniak ostrygowaty. Rośnie na martwym drewnie drzew liściastych.
Karkonoski Park Narodowy podzielił się zdjęciami płomiennicy zimowej (łac. flammulina velutipes), która występuje na jego terenie. Wyrasta ona w miejscach charakteryzujących się wysoką wilgotnością. Z reguły można ją spotkać na drewnie niedaleko potoków. Jej kapelusze mają żółtopomarańczową barwę.
Jak podaje Karkonoski Park Narodowy, jest ona grzybem jadalnym o właściwościach leczniczych. Świetnie rozwija się podczas odwilży. Płomiennica zimowa to grzyb, którego tylko kapelusz nadaje się do spożycia. Dodaje się je do zup i można je marynować. Warto dodać, że w parkach narodowych nie wolno zbierać grzybów, ale można znaleźć je też poza ich granicami.
Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl