Dziewięciolatka znalazła na plaży ząb rekina sprzed 15 mln lat. "Bezcenne znalezisko"

Brodząc w wodzie po kolana dziewięcioletnia Molly Sampson znalazła ząb rekina sprzed 15 milionów lat. Poszukiwacze skamieniałości nie potrafią ukryć zazdrości. Od wielu lat czynili w tej kwestii starania, ale musieli obejść się smakiem. - Takie znalezisko zdarza się raz w życiu - skomentował Stephen Godfrey, kustosz paleontologii w Calvert Marine Museum.

Molly Sampson zażyczyła sobie od Mikołaja specjalny, nieprzemakalny strój, aby "szukać zębów rekinów jak profesjonalistka". Dziewięciolatka natychmiast po otrzymaniu prezentu i zjedzeniu świątecznego śniadania ruszyła razem z rodzicami i siostrą na plażę Calvert Beach w amerykańskim Maryland. Okazuje sie, że marzenia się spełniają, ponieważ chwilę później dziewczynka dokonała rzadkiego odkrycia. Nagle na piasku zobaczyła ząb rekina megalodona, który wymarł miliony lat temu. Był tak duży jak jej dłoń.

- Molly szukała megalodona, ponieważ wie, jakie są rzadkie i jak duże - przyznała jej mama, Alicia Sampson w "The Washington Post". Dodała też, że to jej mąż Bruce zaraził dziewczynki tą nietypową pasją. Sam od dziesięcioleci zbierał zęby tych potężnych osobników.

 - Molly dosłownie polowała na zęby rekinów, odkąd nauczyła się chodzić po plaży. Jej kolekcja liczy ponad 400 zębów - chwali się dumna mama.

"Był w stanie ugryźć każdego wieloryba"

Rodzina pokazała znalezisko Stephenowi Godfreyowi, kustoszowi w Calvert Marine Museum w Solomons w stanie Maryland. Paleontolog był pod wrażeniem. Przyznał, że ząb należał do gatunku znanego jako Otodus megalodon. Godfrey, analizując ząb i wiek osadu, doszedł do wniosku, że ma prawdopodobnie około 15 milionów lat.

- To był masywny drapieżnik, który był w stanie ugryźć każdego wieloryba lub delfina - dodał znawca. - Gratuluję przyszłej pani paleontolog. Takie znalezisko zdarza się raz w życiu – podkreślił Godfrey. Ząb znaleziony przez Molly miał 5 cali długości (czyli niespełna 13 cm). 

Muzeum pozwoliło dziewczynce zatrzymać znalezisko. Kustosz przyznał, że choć ma ono dużą wartość, jest przekonany, że dziewczynka nie będzie chciała się z nim rozstać.

- Jestem pewna, że zawsze będzie go mieć przy sobie. Dla niej ten ząb jest bezcenny! - dodała mama dziewięciolatki.

Źródło: "The Washington Post"

Więcej o: