Łysa Góra, czyli Święty Krzyż. Legendy głoszą, że to miejsce było związane z sabatami czarownic

Łysa Góra zwana też Świętym Krzyżem to wyjątkowe miejsce położone w Świętokrzyskim Parku Narodowym. Według legend w tym miejscu odbywały się sabaty czarownic. Obecnie można zobaczyć tam relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Łysa Góra jest drugim najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich. W znajdującym się tam klasztorze można zobaczyć relikwie Drzewa Krzyża Świętego - stąd wzięła się druga nazwa, Święty Krzyż. Co jeszcze warto wiedzieć o tym miejscu? Legendy głoszą, że miały tam miejsce sabaty czarownic.

Zobacz wideo Młody człowiek podróżował w bagażniku Skody Citigo. Kolega podwoził go na autobus

Łysa Góra i gołoborza, czyli skalne rumowiska 

Jej wysokość wynosi 594 m n.p.m. Stanowi ona część Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Aby dotrzeć na szczyt Łysej Góry, można wybrać jeden ze szlaków o różnym stopniu zaawansowania. Na Łysej Górze znajduje się Klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, w którym można zobaczyć relikwie Drzewa Krzyża Świętego.

Warto dodać, że teren Świętego Krzyża charakteryzuje się gołoborzami - rumowiskami skalnymi, które pokrywają górę. Poza tym na Łysej Górze znajduje się również wieża radiowo-telewizyjna o wysokości 157 metrów. Co ciekawe, kursują tam również meleksy, dzięki którym każdy może zwiedzić to miejsce.

Podobno Łysa Góra była miejscem spotkań czarownic

Legendy mówiące o sabatach czarownic na Łysej Górze są związane z wierzeniami słowiańskich ludów. Na szczycie miały być składane ofiary bożkom Lelum i Polelum, tam czczono też Śwista, Pośwista i Pogodę. Sabatom czarownic miały towarzyszyć wielkie uczty i tańce. Według podań modlitwy mnichów i ludzi z pobliskich miejscowości sprawiły, że w końcu czarownice zostały przepędzone i zaprzestały swoich praktyk w tym miejscu. Legendy o czarownicach na Łysej Górze są chętnie opowiadane przez przewodników.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: