Miasto widmo na Dolnym Śląsku. Nigdy nie figurowało na mapach i skrywało tajemnice Rosjan

Opuszczonych miast w Polsce nie brakuje. Większość z nich ma intrygującą, mroczną historię. Co więcej, potrafią zrobić piorunujące wrażenie. Duszny klimat, zawalające się budynki, zniszczone drogi. To istny raj dla miłośników urbexu i fotografów. Pstrąże zlokalizowane w okolicach Bolesławca to jedno z takich miejsc. Do dziś otacza je wiele legend.

"Miasta widmo", "miasta duchów" - tak najczęściej są nazywane miasta, które zostały opuszczone i powoli popadają w całkowitą ruinę. Dawniej tętniły życiem, a dziś odwiedzane są sporadycznie - głównie przez miłośników charakterystycznego klimatu, opowieści o duchach i niebywałych kadrów.

Zobacz wideo Najbardziej nawiedzony i przerażający adres Warszawy - Wilcza 2/4

Miasto widmo na Dolnym Śląsku. Pstrąże dawniej było bazą wojsk radzieckich

Pstrąże, znane również pod nazwą Strachy, to opuszczone miasto zlokalizowane w pobliżu Bolesławca na Dolnym Śląsku. Miasto nigdy nie figurowało na mapach, gdyż stanowiło bazę wojsk radzieckich. Od pobliskich miejscowości było odgrodzone murem, by żadna tajemnica nie wydostała się na zewnątrz. Wysadzono nawet most do miasta na Bobrze, by utrudnić Polakom dostęp.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak dziś wygląda Pstrąże? Wiatr hula między budynkami

Dziś Pstrąże jest całkowicie opuszczone. Nie spotkamy tam żywej duchy. Do niedawna wiatr hulał między budynkami, które sprawiają silne wrażenie, że za moment mogłyby się zawalić. Pył, kurz i brud. I właśnie z tego względu zdecydowano się na wyburzenie miasta duchów. Ze względu na stan techniczny budynku zdecydowano się na zrównanie miasta z ziemią.

Choć jeszcze kilka lat temu można było natknąć się nawet na nieliczne pozostałości po rosyjskiej działalności, dziś z największego opuszczonego miasta w Polsce nie zostało już prawie nic. Spacerując po tym terenie, można natknąć się jedynie na kilka budynków poligonu i przenikającą ciszę wywołującą poczucie niepokoju i gęsią skórkę.

 
Więcej o: