Bagaż podręczny kojarzy się nam z niewielką walizką, którą możemy zabrać ze sobą na pokład samolotu. Wybierając najtańszą opcję lotu, niegdyś sięgaliśmy po torbę podróżną lub kabinówkę na kółkach. Dzięki czemu mogliśmy podróżować, zabierając najpotrzebniejsze rzeczy, bez konieczności ponoszenia kosztów bagażu. Niestety, linie lotnicze jednak od pewnego czasu kierują się innymi zasadami.
Początek roku to idealny czas na poszukiwanie różnego rodzaju ofert wakacyjnych. Jeśli jednak nie korzystamy z oferty biura turystycznego, a jedynie wybraliśmy zakwaterowanie oraz tani lot, warto zwrócić uwagę na zasady dotyczące bagażu podręcznego.
Ryanair jest bardzo często wybieraną linią, głównie ze względu na cenę oraz liczbę połączeń. Jednak okres pandemii i wysoka inflacja sprawiły, że duża część osób nie podróżowała samolotem. Dlatego nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż jakiś czas temu zmieniły się nieco zasady. Chodzi oczywiście o bagaż podręczny.
Przypominamy, iż na pokład samolotu nie zabierzemy bezpłatnie walizki na kółkach. Podróżny może mieć przy sobie walizkę o maksymalnych wymiarach 40 cm x 20 cm x 25 cm. Linie lotnicze zaznaczają, że torba musi zmieścić się pod siedzeniem przed nami.
Nadmiarowego bagażu podręcznego nie będzie można wnieść na pokład lub zostanie on przewieziony w luku bagażowym za opłatą 69.99 euro/funtów
- czytamy w regulaminie przewoźnika.
To koszt rzędu około 370 złotych w przypadku przeliczenia kursu funta brytyjskiego na polską walutę. Natomiast jeśli kwota będzie dotyczyła krajów posługujących się walutą euro, to cena za nadbagaż wyniesie około 330 złotych.
Jeśli jednak pasażer chce zabrać ze sobą walizkę na kółkach, może to zrobić za odpowiednią opłatą. Wykupując opcję pierwszeństwa wejścia na pokład, otrzymuje możliwość, zabrania bagażu o wymiarach 55 cm x 40 cm x 20 cm i wadze do 10 kg.
Pierwszeństwo wejścia na pokład i 2 torby podręczne kosztują od 8 euro/funtów do 32 euro/funtów i nie podlegają zwrotowi. Nie można go przenosić na innego pasażera ani na inne opcje bagażu
- informuje przewoźnik.
Oznacza to, że Polacy zapłacą od około 40 do 150 złotych, w przypadku przeliczenia euro na polską walutę. A pasażerowie podróżujący w obrębie krajów posługujących się funtem brytyjskim w przeliczeniu na złotówki poniosą koszt rzędu od około 42 do 170 złotych.
Rodzaje bagażu podręcznego Ryanair Fot. Screen, help.ryanair.com
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
Nie tylko Ryanair wprowadził powyższe zasady dotyczące bagażu podręcznego. Zrobił to także WizzAir. Pasażer od pewnego czasu bezpłatnie może zabrać na pokład jedynie torbę, plecak o wymiarach 40 x 30 x 20 cm i wadze maksymalnej 10 kg. Tak jak w przypadku firmy Ryanair, bagaż musi się zmieścić pod siedzeniem przed nami.
Jeśli chcemy zabrać walizkę na kółkach, która mieści się w luku bagażowym nad głową pasażera, możemy wykupić taką możliwość w opcji WIZZ Priority, która uwzględnia priorytetową odprawę, pierwszeństwo wejścia na pokład oraz zabranie ze sobą walizki o wymiarach 55 x 40 x 23.
Bagaż podręczny WizzAir Fot. Screen, wizzair.com
Pasażerowie linii lotniczej Easy Jet również podlegają tym zasadom. A z oferty przewoźnika wynika jasno, że bezpłatny bagaż podręczny musi zmieścić się pod siedzeniem znajdującym się przed pasażerem. Maksymalne wymiary to 45 x 36 x 20 cm. Większe walizki zostaną umieszczone w luku bagażowym i będą podlegać dodatkowej opłacie.
Easy Jet umożliwia zabranie na pokład większego bagażu. Koszt wynosi 30 złotych za jedną torbę o maksymalnych wymiarach 56 x 45 x 25 cm. Tego rodzaju walizka musi zmieścić się w stelażu, który znajduje się nad głową pasażera.
Bagaż podręczny Easy Jet. Fot. Screen, easyjet.com