Mamy powody do dumy. Polska wysoko w prestiżowym zestawieniu. Jesteśmy lepsi od Szwajcarii

Opublikowano zestawienie World Design Rankings i rozpiera nas duma. Polska może poszczycić się utalentowanymi projektantami, którzy są doceniani na arenie międzynarodowej. Dość powiedzieć, że wyprzedziliśmy Szwajcarię.

World Design Rankings powstaje na podstawie liczby zdobytych przez projektantów z danego kraju nagród A' Design Award. Trzeba przyznać, że kategorii jest kilkadziesiąt. Od architektury, poprzez wzornictwo rozmaitych produktów, po projekty graficzne. Konkurencja jest najwyższej próby, a ci najlepsi depczą sobie po piętach.

Zobacz wideo Natalia Kukulska jak polska Mariah Carey

W zestawieniu World Design Rankings notowanych jest 114 krajów, a w każdej kategorii można otrzymać nagrodę platynową, złotą, srebrną, brązową lub żelazną. Każde wyróżnienie jest na wagę złota, ponieważ wszystkie punkty są sumowane i potem decydują o miejscu danego kraju w rankingu. 

Najlepsi

3880 nagród A' Design Award - a co za tym idzie pierwsze miejsce - zdobyły Chiny. Na drugim uplasowały się Stany Zjednoczone (1317 nagród), a na trzecim znalazła się Japonia (694 nagrody). Tuż za podium znalazły się Włochy

W rankingu jest kilka miłych zaskoczeń. Portugalscy projektanci pobili australijskich, wskakując na 10. pozycję, a polscy szwajcarskich. Możemy się cieszyć 15. pozycją. Nasi projektanci zdobyli dotychczas A' Design Award 132 razy - 8 najwyższych, platynowych, 19 złotych, 39 srebrnych, 35 brązowych i 31 żelaznych.

Nasza duma

Dwukrotnie platynową nagrodę za projekty Małopolskiego Ogrodu Sztuki (2014) i Centrum Kongresowego ICE Kraków (2015) zdobyła krakowska pracownia architektoniczna Ingarden & Ewý Architects. "Platyną" mogą poszczycić się także projektanci wanny Silvia firmy Marmite (2016) i architekt Tomasz Konior. Ten ostatni dwa lata temu zdobył aż dwie A' Design Award - platynową, za projekt sali koncertowej Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych Nr 1 w Warszawie i złotą - za projekt siedziby firmy Press Glass.

W gronie najlepszych z prestiżową platynową nagrodą znaleźli się także Maciej Nisztuk i jego bransoleta Fenotyp 002 (2018), Mirek Struzik, który zaprojektował rzeźbę "Bubble Forest" (2020) w przestrzeni publicznej w Nicei, Marek Maciuba za projekt stoiska targowego firmy Oka Eye (2019) oraz Paulina Grondal, która stworzyła animację dla firmy Trivago (2019).

W ubiegłym roku nasi projektanci zdobyli deszcz srebrnych nagród. Aż dwiema została uhonorowana  Magdalena Fedorowicz za projekty lobby w hotelu AC by Marriott na krakowskich Błoniach i CP Budapest Hotel.

Podwójnym "srebrem" mógł się także cieszyć Bogusław Barnaś nagrodzony za projekty Małopolskiej Chaty Podcieniowej i Polskiej Zagrody. Studio mode:lina zdobyło srebro za projekt amfiteatru Brain Embassy na warszawskim Służewcu.

Srebrne nagrody otrzymali także: Marzena Michalska, która zaprojektowała stoisko Colourform dla firmy Marmite, pracownia Zarysy Jana Sekuły za wnętrze Top of The Lake w Środzie Śląskiej, Jakub Stelmach za książkę "Giełda i instrumenty finansowe. Poradnik projektanta graficznego" i Przemek Hajek za oprawę graficzną magazynu "Powidoki".

Ale to nie wszystko. Polscy artyści zostali również docenieni w innych kategoriach. Brązowe nagrody otrzymało studio Artmask za animację reklamową dla SLV Group. Marek Błażecki został doceniony za projekt biurka "Diag". Żelazne wyróżnienia powędrowały do: Izabeli Jurczyk za projekt opakowań i butelek do ekologicznych środków czystości Betrhru, Dagmary Berent za minimalistyczny projekt ogrodu, Grzegorza Kłody za projekt Bioteki, Natalii Klisko-Walczak za projekt salonu optycznego, Igi Alicji Włoskowskiej za statyw Viti i Jakuba Skupienia za aplikację YouMap, która łączy cechy mapy i mediów społecznościowych.

Wszystkie te nagrody wpłynęły na tak wysoką pozycję naszego kraju w rankingu World Design Rankings. 

Źródło: World Design Rankings

Więcej o: