Wybierasz się do Turcji? Pamiętaj o tym szczególe. W przeciwnym razie możesz nie wjechać do kraju

Turcja jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych Polaków. Jak wynika z raportu Polskiej Izby Turystyki, to właśnie tam najczęściej wybieramy się na urlop niezmiennie od lat. Jednak zanim udamy się w podróż, warto pamiętać o kilku kwestiach, o których nie wszyscy mają pojęcie.

Lazurowa woda, piaszczyste plaże, słoneczna pogoda i niskie ceny to tylko niektóre aspekty, które składają się na tak ogromną popularność turystyczną Turcji. Odnajdą się tu zarówno fani błogiego wypoczynku na piasku, jak i miłośnicy, starożytnych ruin, świątyń oraz innych zabytków. Dodatkowym ułatwieniem dla Polaków jest fakt, że od kwietnia 2022 roku już nie potrzebujemy paszportu, by przekroczyć granicę kraju. Teraz wystarczy nam jedynie dowód osobisty. 

Zobacz wideo Od kebaba po bakławę - kilka dań, dzięki którym zasmakujesz Turcji, nie ruszając się z własnej kuchni

Wjazd do Turcji. O tym warto pamiętać

Jeżeli jednak podróżujecie z paszportem, pamiętajcie, by sprawdzić ważny szczegół przed wyjazdem. Wasz dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 150 dni od pierwszego dnia wjazdu do kraju. W przeciwnym razie istnieje ryzyko niewpuszczenia na pokład samolotu lub zawrócenia na granicy. Przykładowo, jeśli odwiedzacie Turcję 1 sierpnia 2023 roku, to paszport musi być ważny co najmniej do 29 grudnia 2023 roku. 

Podróż do Turcji z dowodem osobistym

Oczywiście od 2022 roku Polacy nie muszą już martwić się wyrabianiem paszportu. Teraz na wakacje do Turcji wjedziemy, posiadając jedynie dowód osobisty. Na jego podstawie możemy przebywać tam maksymalnie 90 dni w okresie 180 dni. Jednak i tutaj należy dopilnować ważnej rzeczy.

Podczas kontroli granicznej celnik wręczy nam oddzielną kartkę. To właśnie na nią wstawiane są obecnie pieczątki, które dawniej były wbijane do paszportu. Musimy wpisać na nie dane, a następnie zachować przez resztę pobytu. Może się zdarzyć, że będziecie musieli ją okazać podczas powrotu do Polski, a jej niewielkie rozmiary sprawiają, że niezwykle łatwo ją zgubić. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: