Opuszczone cerkwie na Podkarpaciu. Panuje w nich mrok i zaduch, ale klimat jest niepowtarzalny

Opuszczone miejsca potrafią zrobić piorunujące wrażenie. Chętnie odwiedzają je miłośnicy urbexu i fotografowie. W Polsce takich miejsc nie brakuje. Szczególnie warto odwiedzić opuszczone cerkwie na Podkarpaciu, które wyróżniają się na tle innych dawno już zapomnianych miejsc.

Opuszczone budynki sakralne potrafią czasem zmrozić krew w żyłach. Niektóre jednak wciąż potrafią zaskakiwać swoim wnętrzem. Choć zazwyczaj są nadszarpnięte duchem czasu i trącą myszką, niewiele potrzeba, by uchwycić ich piękno. Które opuszczone cerkwie na Podkarpaciu warto odwiedzić? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Polskie Blair Witch Project czyli przerażający las w Witkowicach

Opuszczone cerkwie na Podkarpaciu. Okolica robi największe wrażenie po zmroku

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Starych Oleszycach to jedna z opuszczonych cerkwi na Podkarpaciu. Nie jest zbyt stara, bo powstała w 1913 roku. Do tej pory zachowały się oryginalna, murowana dzwonnica i otaczający ją cmentarz. Ten po zmroku potrafi zrobić ogromne wrażenie.

 

Choć po wojnie cerkiew nie pełniła już swojej pierwotnej funkcji, to w latach 1947-1989 była użytkowana jako magazyn. Obecnie znajduje się na liście budynków, które wymagają pilnego remontu. Takich prac niestety jeszcze nie rozpoczęto.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Cerkiew św. Dymitra w Cewkowie. Wnętrze zapiera dech w piersiach

Cerkiew św. Dymitra w Cewkowie to kolejna zapomniana cerkiew na Podkarpaciu. Powstała w 1844 roku i była wielokrotnie remontowana. W 1947 roku ludności ukraińskiej została przejęta przez Skarb Państwa, a część jej wyposażenia przewieziono do Muzem-Zamku w Łańcucie.

 

Wnętrze cerkwi z pozostałościami zdobień, zniszczonych ławek i unoszącym się w powietrzu kurzem potrafi zrobić wrażenie. Nic dziwnego, że upodobali je sobie fotografowie – zarówno amatorzy, jak i profesjonaliści. Obiekt został wpisany na listę zabytków w 1987 roku i został włączony do Szlaku Architektury Drewnianej na Podkarpaciu.

Więcej o: