Egipt. Udaremniono próbę kradzieży posągu faraona Ramzesa II. Złodzieje ściągnęli ciężki sprzęt

Próbowali ukraść 10-tonowy posąg faraona Ramzesa II. Na miejsce ściągnęli nawet dźwig. Zostali złapani.

Agencja AFP poinformowała o aresztowaniu w Egipcie trzech osób, które w mieście Asuan próbowali dokonać niecnego czynu. Asuan leży nad Nilem, ok. 675 km na południe od Kairu, to tutaj właśnie znajduje się posąg faraona Ramzesa II, jednego z najbardziej znanych faraonów XIX dynastii, który rządził Egiptem  w latach około 1279–1213 r. p.n.e. przez prawie siedem dekad.

Zobacz wideo Kuchnia egipska, czyli przysmaki znad Nilu, których musisz spróbować

Egipska policja poinformowała, że "trzy osoby, które zostały aresztowane, posiadały ręczne narzędzia do kopania i ciężki sprzęt - dźwig", który został użyty do "podniesienia posągu i wykopania antyków znajdujących się w okolicy". Prokuratura zatrzymanym osobom zarzuciła "próbę kradzieży posągu faraona".

Jak podaje portal The National News, złodzieje przy użyciu "ręcznych narzędzi do kopania" oraz dźwigu próbowali podważyć posąg. Prokuratura poinformowała, że w związku z usiłowaniem kradzieży prowadzone jest śledztwo w sprawie innych podejrzanych.

Władze poinformowały, że po zbadaniu telefonów komórkowych osób zatrzymanych prokuratura znalazła materiały wideo, które przedstawiały inne nielegalne działania zatrzymanych. Podejrzani zostaną zatrzymani na cztery dni do czasu wyjaśnienia sprawy.

Wielki król - "niczym dzisiejsza gwiazda"

Ramzes II był jednym z najbardziej znanych faraonów XIX dynastii. Rządził przez 67 lat. Kara Cooney w książce "Wielcy królowie. O władzy absolutnej w starożytnym Egipcie i świecie współczesnym" opisuje go jako showmana. "Niczym dzisiejsza gwiazda, na udanym tournée – był lepszy od innych w kształtowaniu marki i opakowania. Kto wie, czy nie był pierwszym w dziejach przywódcą, który mieszał demagogię z politycznymi gierkami. Nie tylko na użytek dworu, lecz także tłumów" - pisała o nim profesor sztuki i architektury Egiptu na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.

Nielegalne wykopaliska to plaga Egiptu 

W Asuanie znajdują się jedne z najcenniejszych stanowisk archeologicznych w Egipcie, m.in. świątynia Izydy z czasów rzymskich. Regularnie dokonuje się kolejnych odkryć.

Nielegalne wykopaliska archeologiczne nie są rzadkością w Egipcie, zwłaszcza wzdłuż Nilu, gdzie znajduje się wiele starożytnych miejsc. W 2021 roku biznesmen Hassan Rateb został aresztowany za finansowanie nielegalnych prac wykopaliskowych i ostatecznie został skazany.

AFP przypomina, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat Egiptowi udało się odzyskać ok. 29 tys. antyków, które wywieziono za granicę w nielegalny sposób.

Źródła: AFP / The National News

Więcej o: