Kasprowy Wierch spowity zimową aurą. Ponad metr śniegu i umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego

Zimowa aura powraca, a w Tatrach przybywa białego puchu. Na Kasprowym Wierchu leży już ponad 106 cm śniegu! Wszystko wskazuje zatem na to, iż tegoroczne ferie na stokach narciarskich będą udane. TOPR ostrzega jednak przed złymi warunkami na szlakach i drugim stopniem zagrożenia lawinowego.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wszystko wskazuje na to, iż zimowa aura powraca, a tegoroczne ferie na Podhalu będą udane. Ostatnie opady przyniosły dużą warstwę białego puchu - na Kasprowym Wierchu ponad 106 cm, a w samym Zakopanem blisko 20 cm! 

Pokazały, jak ubrały się w góry. Internauci nie mieli litości. Wyprawa nad Morskie Oko niczym walka o przetrwanie. Oto jak ubrały się w góry

Zima powraca! Na Kasprowym Wierchu ponad metr śniegu

Nagła zmiana w pogodzie miała miejsce w nocy z poniedziałku na wtorek. Jak podaje IMGW, w Tatrach przybywa śniegu, co cieszy zarówno turystów, jak i prowadzących lokalne biznesy. Najbliższe prognozy sugerują, że środa w górach ma być słoneczna i bez opadów śniegu. Kolejne dni i tygodnie przyniosą jednak znacznie więcej opadów. 

Bajkowy krajobraz w Dolinie Pięciu Stawów to na ten moment 70-centymetrowa warstwa śniegu. Z kolei wyprawa na Kasprowy Wierch to prawdziwa gratka dla fanów zimy - jest słonecznie, a piękną panoramę zdobi gruba, ponad metrowa warstwa śniegu. Najnowsze informacje podane przez IMGW, wskazują, że dzisiaj najwięcej śniegu spadło na Kasprowym Wierchu - 28 cm i w miejscowości Bielsko-Biała - 13,9 mm. Warto podkreślić, że na Podhalu otwarte są już wszystkie wyciągi narciarskie. 

Zobacz wideo Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach?

TOPR ostrzega przed warunkami w górach 

Aktualna pogoda na Podhalu to prawdziwa uciecha dla turystów planujących ferie zimowe i lokalnych gospodarzy. TOPR przestrzega jednak przed bardzo niekorzystnymi warunkami do uprawiania turystyki. Jak podkreślają ratownicy - wszystkie szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu, pod którą skrywa się lód bądź twardy i zmrożony śnieg. Widoczność w wielu lokalizacjach jest bardzo słaba, a duże ośnieżenie drzew może powodować niebezpieczne dla życia łamanie się konarów i gałęzi. 

Wyjście na szlak nie powinno kusić nowicjuszy. Wędrówki w takich warunkach, wymagają zaawansowanych umiejętności oraz posiadania odpowiedniego sprzętu, takiego jak raki, czekan, kask i lawinowe ABC, czyli detektor, sonda i łopata.

Więcej o: