"Janosik". Gdzie kręcono zdjęcia do kultowego serialu? W tym popularnym miejscu zbójnik wziął ślub z Maryną

Historia Janosika, słowackiego Robin Hooda, od lat rozpala wyobraźnię. Trzeba jednak przyznać, że dla wielu Polaków ten odważny karpacki zbójnik ma twarz Marka Perepeczko z kultowego serialu, który wyszedł spod ręki Jerzego Passendorfera. Zagrała w nim plejada polskich wybitnych aktorów, którzy świecili blaskiem nawet na drugim czy trzecim planie.

Popularności serialu kręconego ponad czterdzieści lat temu (w 1973 roku), nie przyćmiła nawet nowsza wersja z 2009 roku. Agnieszka Holland i Kasia Adamik postanowiły nakręcić autorską wersję legendarnego zbójnika. I choć "Janosik. Prawdziwa historia" (2009) rzeczywiście ukazuje życie zbójnika w sposób bardziej rzeczywisty, prawdziwy i zadbano nawet o to, aby bohaterowie porozumiewali się słowacką gwarą, to film został dość chłodno przyjęty. Zarówno przez widzów, jak i krytyków filmowych.

Okazuje się, że widzowie dużym sentymentem darzą film z długowłosym, muskularnym Markiem Perepeczko, dogadującym Pyzdrze Boguszem Bilewskim i niedorajdą murgrabią, w którego wcielił się Marian Kociniak. Miłośnikom serialu przedstawiamy miejsca, w których kręcono zdjęcia do tego kultowego dzieła.

Zobacz wideo Bożek: Sam widziałem jak ludzie w Tatrzańskim Parku Narodowym dokarmiali zwierzęta. Coś nieprawdopodobnego

Dla jednych bohater, dla innych łobuz 

Janosik jest postacią autentyczną. Kradł i rabował po słowackiej stronie Tatr. Skąd przekonanie, że był Polakiem? To sprawka Kazimierza Przerwy-Tetmajera, który napisał m.in. epopeję tatrzańską "Legenda Tatr". Składają się na nią dwie części: "Maryna z Hrubego" i "Janosik Nędza Litmanowski". To właśnie na nich oparto motyw serialu telewizyjnego Jerzego Passendorfera "Janosik", a także akcję filmu pełnometrażowego.

Na postać Janosika na Słowacji patrzy się dwojako. Jedni uważają, że był bohaterem, który zgodnie z legendą "bogatym zabierał, by dawać biednym". Drudzy są przekonani, że był po prostu hersztem zwykłej bandy. Jerzy Passendorfer przedstawił zbójnika jako Robin Hooda, który kierował się szczytnymi celami. Nic więc dziwnego, że postać szlachetnego buntownika skradła serca milionów widzów. Jeśli znajdujecie się w grupie miłośników filmowego bohatera, zapraszamy na wycieczkę po miejscach, w których kręcono zdjęcia.

Kilka miejsc

Ślub Janosika i Maryny odbył się w Dolinie Chochołowskiej. Ekipa Passendorfera długo zabiegała o zgodę na kręcenie zdjęć na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, na szczęście się udało i dzięki temu możemy podziwiać ją w serialu.

Magiczne krajobrazy nad rzeką Białką posłużyły jako tło wielu scenom w serialu. Warto dodać, że choć w Rezerwacie Białki znajduje się także jaskinia Obłazowa, to zagrała tylko z zewnątrz. Wnętrze jaskini powstało w atelier w Pradze. Spotkanie Janosika z hrabianką Klarysą (Anna Dymna) zostało nagrane w Nowej Białej. W zamku na Pieskowej Skale siedzibę miał hrabia Horvath.

Ostatnie sceny Janosika zostały nakręcone w zamku w Ogrodzieńcu w Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. To właśnie tutaj nakręcono plenerowe sceny, kiedy zbójnika i jego kompanów czeka śmierć.

Więcej o: