Próbowali zdobyć Kasprowy Wierch w kozakach. Internauci bezlitośni: Selekcja naturalna

W Tatrach panują bardzo niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Wszystkie szlaki pokryte są warstwą świeżego śniegu, pod którą zalega lód bądź starszy, twardy i zmrożony śnieg. Wyjście w góry przy takich warunkach jest ryzykowne. Koniecznie trzeba zaopatrzyć się w raki. Raczki to zbyt mało. Gdy tymczasem dwie turystki wybrały się na wędrówkę w zwykłych kozakach.

TikTokerka opublikowała na TikToku filmik i zadaje pytanie: "Czy aktualnie idąc w Tatry, trzeba mieć raki? Nie, jeśli będziesz chodzić jak rak".

Na krótkim wideo widzimy dwie osoby, które na czworakach próbują zejść z Kasprowego Wierchu. Na nagraniu dokładnie nie widać jakie obuwie mają na sobie. Najpewniej jednak są to kozaki. O raczkach czy rakach najwyraźniej zapomniały. Podobnie jak o odpowiednim wyposażeniu. TPN przypomina, że w takich warunkach na szlaku trzeba być wyposażonym w raki (raczki to zbyt mało), czekan, kask, lawinowe ABC - detektor, sondę i łopatę.

"Poślizgnięcie się w stromym terenie grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem z wysokości" - ostrzega TPN.

Tatrzański Park Narodowy przypomina, że "poruszanie się w takich warunkach, wymaga bardzo dużego doświadczenia w zimowej turystyce górskiej oraz posiadania odpowiedniego sprzętu".

Zobacz wideo Przekonaj się, jak piękny potrafi być nasz kraj. Wybraliśmy 5 tras rowerowych w Polsce

Internauci nie pozostawiają na turystach suchej nitki:

Selekcja naturalna
Może wolniej, ale kiedyś zejdą.
Raki nieboraki

Dostosujmy wycieczkę do panujących warunków 

TPN przypomina, że przed wyjściem w góry należy sprawdzić prognozę pogody i zapoznać się z komunikatem turystycznym. Trzeba też pamiętać, że dni są bardzo krótkie i przed godziną 16:00 robi się ciemno. 

Pracownicy parku radzą, aby dostosowywać trasy wycieczek do umiejętności i aktualnie panujących warunków, a także, aby tak zaplanować wycieczkę, żeby powrócić ze szlaku przed zmrokiem (czołówka w plecaku może okazać się niezbędna).

Specjaliści podpowiadają, żeby nie wahać się i zawrócić w przypadku problemów zdrowotnych, zmiany pogody czy wątpliwości co do wybranej trasy.

Źródła: TikTok / Tatrzański Park Narodowy 

 

Więcej o: