Ciekawe opuszczone kościoły w Polsce i Europie. Zapomniane świątynie wzbudzają niepokój i strach

Na całym świecie znaleźć możemy opuszczone budowle. W Polsce i Europie znajdziemy jednak ich naprawdę wiele. Największy niepokój budzą opuszczone szpitale, zamki i pałace, jednak eksplorowanie opuszczonych świątyń również potrafi wywołać gęsią skórkę. Przedstawiamy opuszczone kościoły warte odwiedzenia, z którymi wiążą się wyjątkowe historie.

Opuszczone budynki cieszą się głównie zainteresowaniem miłośników urbexu oraz fotografów. Klimat tych miejsc jest niepowtarzalny, a jednocześnie niepokojący. Tego rodzaju zwiedzanie dostarcza wielu emocji. Warto również poznać historie tych miejsc, które często są przepełnione tajemnicami - smutnymi, niepokojącymi bądź nawet makabrycznymi.

Ciekawe opuszczone kościoły w Polsce i Europie. Kościół pod Kielcami cieszył się ogromną popularnością

Opuszczony kościół św. Michała Archanioła  w podkieleckim Grzymałkowie to wyjątkowa budowla, która długo cieszyła się ogromną popularnością głównie wśród fotografów i miłośników urbexu. Nie bez powodu. Drewniany kościół wybudowano w 1631 roku, który w niezmienionej formie dotrwał aż do 1849 roku. Wtedy niemal całkowicie runął i podjęto decyzję o odbudowie. Od lat 70. XX wieku stoi opuszczony.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Największe wrażenie na odwiedzających robiła stojąca na katafalku trumna, która potrafiła przyprawić o gęsią skórkę. Upiorny klimat wzmagała też przewrócona chrzcielnica i opustoszałe rzędy ławek. Obecnie świątynia jest remontowana, by choć częściowo przywrócić jej dawny blask.

Opuszczony kościół w Żeliszowie. Potrafi zmrozić krew w żyłach

Kolejnym polskim kościołem, który czasy świetności ma za sobą, jest opuszczony kościół  w Żeliszowie. Choć z zewnątrz wygląda jak wiele opuszczonych budynków, to wnętrze przypomina kadr z horroru. Nadgryziony duchem czasu, z licznymi zniszczeniami, a mimo to wciąż prezentuje się niezwykle elegancko. Odbywa się tu niesamowity spektakl - gra cieni, którą chętnie wykorzystują na swoich zdjęciach fotografowie. Miejsce jest oblegane przez pary młode, które chcą mieć wyjątkową sesję ślubną.

Wieża kościoła św. Katarzyny w Curon Venosta. Jest wyjątkowa, bo wyrasta z jeziora

Wieża kościoła św. Katarzyny w Curon Venosta zdecydowanie wyróżnia się na tle innych budowli sakralnych. W 1950 roku mieszkańcy Curon i sąsiedniej Resii zostali przeniesieni, a tereny, na których zamieszkiwali, zostały  celowo zalane wodą, by stworzyć sztuczne jezioro zasilające elektrownię wodną.

Z budynków zachowała się jedynie wieża kościoła, która obecnie sprawia wrażenie, jakby wyrastała ze środka jeziora. Legenda głosi, że w nocy da się usłyszeć dzwony, które przecież już dawno nie biją. Zdemontowano je ponad 70 lat temu.

Więcej o: