Nagranie z najpiękniejszej biblioteki świata podbiło TikToka. Jest w Europie. Jak z bajki!

Rękopisy, inkunabuły, oraz tysiące innych ksiąg sprzed kilkunastu wieków. Biorąc pod uwagę wartość zachowanych artefaktów, austriacka biblioteka Admont Abbey Library to prawdziwa skarbnica. O tym niesamowitym miejscu przypomniała światu jedna z użytkowniczek serwisu TikTok.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Post użytkowniczki madelinestraveling to zaledwie 11-sekundowe nagranie, ukazujące moment otwierania drzwi do zapierającej dech w piersiach biblioteki. Po zobaczeniu, jak to miejsce wygląda wewnątrz, możemy uświadomić sobie, że opis ''jak wejście do bajki'' zamieszczony pod filmikiem jest jak najbardziej w punkt. Krótki czas nagrania z pewnością u wielu odbiorców TikToka zrobił apetyt, aby dowiedzieć się o tym miejscu więcej.

Największa na świecie biblioteka klasztorna

Sala, w której mieści się biblioteka, to w rzeczywistości barokowy klasztor, który powstał na zlecenie rzymskokatolickiego duchownego z Salzburga, Matthäusa Offnera. Lata później opactwo zostało uzupełnione o kopułowy fresk przedstawiający etapy ludzkiej wiedzy, który jest jednym z najbardziej kojarzonych elementów tego uroczystego miejsca. Twórcą samej biblioteki był Josef Hueber. Oddany ideom oświecenia architekt powołał swój projekt w 1764 roku, a następne lata spędził na jego realizowaniu. Końcowy efekt okazał się niesamowity, a gigantyczna sala podzielona na trzy części sprawiała wrażenie najpiękniejszego i najbardziej majestatycznego miejsca na świecie. Nic z resztą dziwnego, gdyż sam twórca o swoim dziele wypowiadał się w następujących słowach:

Podobnie jak umysł, pokoje powinny być wypełnione światłem.
Zobacz wideo

Odrobiny klimatu austriackiej biblioteki można zaznać na jej stronie internetowej

Goszczenie w tak pięknym miejscu ma oczywiście swoją cenę. Bilety wstępu do Admont Abbey Library wahają się w kwocie około 15 euro za osobę. Jednak jeśli nie jest nam w najbliższym czasie po drodze do Austrii, strona internetowa biblioteki oferuje wirtualną wycieczkę w 3D. Oprócz tego możemy przeczytać historię i ciekawostki o samym klasztorze, a nawet przejrzeć kilka wybranych książek, które są tam dostępne. 

Więcej o: