"Żywy skansen" w Małopolsce. Składa się niemal w całości ze stuletnich góralskich chat

Co roku tłumy turystów wyrusza na urlop do popularnych górskich miejscowości. Ich wzrok kieruje się przede wszystkim w stronę Zakopanego, jednak nie wszyscy wiedzą, że zaledwie 20 km stąd znajduje się równie urokliwe, choć mniej znane miejsce. Poznajcie Chochołów.

Chochołów to niewielka wieś zlokalizowana w województwie małopolskim, tuż przy granicy polsko-słowackiej. Miejscowość wyróżnia się przede wszystkim malowniczym położeniem nad rzeką Czarny Dunajec, na wysokości ok. 750 m n.p.m. Odnajdą się tu zarówno miłośnicy górskich wycieczek, jak i fani historii. 

Zobacz wideo Wyjedź poza Zakopane. Przystań w Czorsztynie, panorama Czorsztyna i Niedzicy, Osada w Kluszkowcach

Chochołów to "żywy skansen"

Historia tej małopolskiej wioski sięga już XVI wieku. O jej mieszkańcach zrobiło się głośno w 1846 roku, kiedy wzięli udział w Powstaniu Chochołowskim przeciwko austriackiemu zaborcy. Walczył w nim m.in. znany góral Jan Krzeptowski "Sabała" czy miejscowy organista i nauczyciel Jan Andrusikiewicz. Ostatecznie powstanie upadło, jednak odwaga górali jest wspominana przez miejscowych do dziś. 

Chochołów często nazywany jest "żywym skansenem", a wszystko to za sprawą tamtejszej architektury. Wieś składa się niemal wyłącznie z oryginalnych, stuletnich góralskich chat! Do ich wykonania wykorzystano białe drewno, które dzięki staraniom mieszkańców wciąż zachowuje swoją jasną barwę. Miejscowi dwa razy w roku - przed Wielkanocą i Bożym Ciałem - starannie myją domy wodą z mydłem. 

Co robić w Chochołowie?

Choć Chochołów jest niewielką wsią, to nie można tu narzekać na nudę. Warto odwiedzić przede wszystkim słynne Termy Chochołowskie, które są niemałą atrakcją nie tylko dla najmłodszych, ale i starszych. Podczas gdy dzieci szaleją na zjeżdżalniach, wy możecie zregenerować się i zadbać o zdrowie w tamtejszych gorących basenach z wodą siarkową oraz solankowo jodowaną.

Miłośników historii z pewnością zainteresuje Muzeum Powstania Chochołowskiego czy mieszczący się naprzeciwko niego kościół z lat 70. XIX wieku. Z kolei fani aktywnego wypoczynku mogą wybrać się do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Najbliższe wejście na szlak znajduje się na oddalonej około 10 km od Chochołowa Siwej Polanie czy na Polanie Biały Potok. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: