Drzewo życia z Biblii i mitycznych wierzeń istnieje naprawdę. Rośnie w Bahrajnie i tak wygląda

''Drzewo Życia'' jest terminem od zawsze kojarzącym się z religią, znajdując swoje miejsce również w szeroko pojętej kulturze. Według niektórych właśnie to drzewo można zobaczyć na własne oczy, w otoczeniu Bahrajńskiego pustkowia. Dlaczego uważa się, że mityczne drzewo znajduje się właśnie tam?

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Znamy je z biblii, znamy je z opowieści, odegrało również ważną rolę w takich dziełach jak na przykład Źródło (2006) w reżyserii Darrena Aronofsky'ego. Drzewo Życia ze względu na swoje znaczenie na stałe wpisało się do kanonu jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli na świecie.

Zobacz wideo

Jakie jest znaczenie Drzewa Życia?

No właśnie, Drzewo Życia wciąż jest na ustach wielu ludzi. Dzieje się tak między innymi za sprawą filozofii New Age, a także wykorzystywaniem tego symbolu w trakcie chrztu i komunii świętej na niektórych kontynentach. Dla kobiet jest symbolem płodności, dla noworodka znamieniem dopiero co rozpoczętego nowego żywota. Właśnie przez to wszystko, wizja zobaczenia ''prawdziwego'' Drzewa Życia dla niektórych może być niesamowitym doświadczeniem. Jednak czy drzewo znajdujące się w Bahrajnie, to na pewno to samo, co znamy z biblijnych opowieści?

Samotne drzewo

Niedaleko Djebel Dukhan, znaną powszechnie jako ''Góra Dymu'', w Bahrajnie, na pustyni niemal całkowicie pozbawionej roślinności stoi stare, samotne drzewo. Niesamowity wydaje się fakt, że mimo klimatu, który panuje w tym terenie, nadal się rozwija, i to właśnie dzięki temu w oczach wierzących ma ono boskie znaczenie. Miejscowi nadali drzewu nazwę Shajarat-al-Hayat, sądząc tym samym, że zostało ono posadzone w 1583 roku w celu wskazania miejsca, gdzie pierwotnie rozciągał się Ziemski Raj.

Prosopis cineraria

W rzeczywistości jednak ''Bahrajńskie Drzewo Życia'' to tak naprawdę Prosopis cineraria. Gatunek ten ma właściwości, dzięki którym jest w stanie przeżyć nawet w trudnych warunkach. Wszystko za sprawą jego bardzo długich korzeni, które osiągają długość nawet 50 m, a co za tym idzie, potrafi czerpać pożywienie z suchej gleby. Wyjaśnienie ''boskich atrybutów'' drzewa nie stanęło jednak na przeszkodzie turystom, którzy wciąż chętnie przyjeżdżają do Bahrajnu, aby ujrzeć je na żywo. Niestety wielu odwiedzających dopuszczało się na nim wandalizmu, zrywając na przykład jego gałęzie czy wydrapując różnej maści wiadomości na jego pniu. Z tego powodu, ''Drzewo Życia'' stoi dziś otoczone żelaznymi bramkami. 

Więcej o: