Lahti: jedno z najbardziej znanych fanom skoków narciarskich miejsc. Musisz je zobaczyć!

Lahti to jedna z fińskich miejscowości, która jest niezwykle atrakcyjna, bowiem jej kompleksy sportowe znajdują się na terenie Geoparku UNESCO Salpausselkä. To jednak nie jedyne atrakcje, które oferuje to piękne miejsce.

Sławne na całym świecie Lahti - gdzie jest położone?

Lahti to miejscowość w Finlandii, a nazwa oznacza dosłownie "zatoka". Leży nad jeziorem Vesijärvi, na skraju Pojezierza Fińskiego i jest jednym z największych ośrodków w kraju. To z tego miasta pochodzi jeden z najbardziej znanych skoczków narciarskich, którego nazwisko znane jest wszystkim fanom tego sportu - Janne Ahonen. W Lahti, gdzie jest mnóstwo atrakcji dla każdego, warto spędzić urlop. 

Lahti - co warto zobaczyć? Jakie atrakcje są tam dostępne dla turystów?

Miasto daje wiele możliwości zarówno dla sportowców, jak i osób stroniących od wysiłku fizycznego. Przede wszystkim jednak jest to niewątpliwie ośrodek narciarstwa. Tak więc w Lahti warto zobaczyć z pewnością:

  • cały kompleks sportowy, gdzie odbywają się zawody Pucharu Świata w biegach narciarskich, skokach narciarskich, kombinacji norweskiej i biathlonie. Są tam też trzy nowoczesne skocznie o nazwie Salpausselkä, ale zachowały się jeszcze też stare, drewniane, na których w 1938 r. Polak - Stanisław Marusarz zdobył wicemistrzostwo świata. Przy takiej tradycji sportów narciarskich nie mogło też zabraknąć Muzeum Narciarstwa.
  • Jest tutaj też arena hokejowa oraz basen pod chmurką. W Lahti odbywa się też Ironman 70,3, co pozwala również skorzystać miłośnikom mocnych wrażeń. Odbywa się tutaj też bieg Red Bull 400.
  • Miasto daje jednak też możliwości spędzania wolnego czasu poza sportem. Można zobaczyć niezwykłe Muzeum sztuk wizualnych Malva.
  • Istnieje także możliwość spędzenia kulturalnego dnia w sali koncertowej Sibelius, gdzie odbywa się znany na całym świecie Festiwal Sibeliusa. Sam gmach położony jest bardzo malowniczo, bo nad brzegiem jeziora.
Zobacz wideo Fiński sposób na bezdomność: mieszkania zamiast schronisk
  • Poza tym godnymi polecenia są też Plac Targowy i Park Laune, gdzie można znaleźć liczne atrakcje dla dzieci.
  • Warto zobaczyć też port, który razem ze znajdującymi się nieopodal bulwarami, latem stanowi główną, spacerową promenadę.
  • Cały obszar portowy ciągnie się aż do Parku Kariniemi, gdzie można w zaciszu spędzić kilka miłych chwil i gdzie zobaczyć można muzyczną fontannę. Warto odwiedzić też dzielnicę handlową.  

W Lahti jest dostępnych wiele malowniczych tras do spacerowania, ale też do jazdy na rowerze. Jeśli już zwiedzone zostanie całe miasto, to rozważyć można atrakcje w pobliżu, których też jest sporo, a do części dotrzeć można właśnie na rowerze. Region ten jest cudownym miejscem do spędzenia wakacyjnego czasu samemu lub z rodziną.

Lahti.Lahti. zdjęcie ilustracyjne/ MinttuFin, iStock

Fińskie Lahti - jaka pogoda przeważnie tam panuje?

Z całą pewnością powiedzieć można, że warto zobaczyć Lahti. Jaka pogoda by tam nie była podczas urlopu, jest wiele atrakcji, które uprzyjemnią pobyt i pozwolą się zrelaksować wśród pięknych okoliczności przyrody. Powiedzieć można, że najcieplej jest od maja do września, gdy temperatura waha się w ciągu dnia od ok. 16 do 22 stopni. Zimą zaś najchłodniej jest od listopada / grudnia do lutego. W tym czasie z kolei średnio dzienna temperatura waha się między 2 a -5 stopni. Istotną informacją dla planujących wakacje może być to, że w okresie od czerwca do sierpnia prawie wcale tam nie pada, więc łatwo zorganizować typowo letnie formy spędzania czasu.

Kiedy wyjechać do Lahti? Latem czy zimą?

Wszystko zależy od tego, jakie ma się plany związane z pobytem w tym pięknym, fińskim miasteczku. Jeśli jest się fanem sportów zimowych, to zdecydowanie lepszym wyborem będą miesiące zimowe i skorzystanie z całej infrastruktury narciarskiej, która zdecydowanie godna jest polecenia. Podobnie, jeśli lubi się spacery w śniegu i mroźne krajobrazy. Dla osób zaś, które preferują ciepłe klimaty, lepszym czasem będzie wyjazd w miesiącach letnich. Choć wówczas nie pojeździ się na nartach, to z pewnością nikt nie będzie się nudził i z przyjemnością wróci potem do tych wakacyjnych wspomnień. Lahti latem czy zimą jest zdecydowanie godne i warte zobaczenia. 

Zobacz też: Gdzie pojechać zimą? Warto odwiedzić Świętego Mikołaja i zatrzymać się w hotelu igloo

Więcej o: