Vikersund to niezwykłe, norweskie miasto, które zachwyci wieloma możliwościami spędzania wolnego czasu

Vikersund z uwagi na znajdującą się tam skocznię mamucią w oczywisty sposób kojarzy się ze sportami zimowymi. Jest to jednak miejsce, które daje znacznie więcej możliwości na aktywny wypoczynek i nie tylko.

Sporty zimowe w Vikersund? Gdzie jest położone miasto?

Vikersund - gdzie jest położone miasto wie większość fanów skoków narciarskich. Znajduje się tam bowiem skocznia Vikersundbakken. W miejscowości odbywały się Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich. Jest to niewielkie miasto, ale o wielkiej sławie, położone ok. 70 km od Oslo w Norwegii. Leży nad rzeką Drammenselva, która uchodzi do jeziora Tyrifjorden.

Vikersund - co warto zobaczyć, jeśli nie mamy zamiłowania do jazdy na nartach?

Okolice miejscowości są wyjątkowo malownicze. Piesze wycieczki, również zimą, pozwalają cieszyć oczy przepięknymi widokami i ciszą pośród wiekowych drzew. Spacerując można zobaczyć:

  • stary kościół Heggen, który powstał w średniowieczu. W międzyczasie ulegał pewnym przebudowom, ale nie utracił nic ze swojego unikalnego charakteru.
  • idąc dalej drogą Gamle Kirkevei można dojść do farmy Vikerbakken.
  • nad jeziorem można cieszyć się spokojem i ciszą, a nawet oddać się pasji wędkowania, która możliwe jest również zimą w przeręblu.
  • jeśli lubi się górskie spacery, to po wejściu na górę Krokkleiva można skorzystać ze znajdującego się tam punktu widokowego. Jest tam też przygotowana platforma dla paralotni.
  • nie sposób też zapomnieć o tym, że w Vikersund można zwiedzić kopalnię kobaltu, który był wykorzystywany jako barwnik np. do produkcji szkła.
  • niedaleko znajduje się też piękny wodospad Haugfossen.
  • miasto posiada genialnie rozbudowaną infrastrukturę w zakresie sportów zimowych. Powstawała ona przez lata, bo pierwszy klub narciarski założony został już w 1894 r. i od tego czasu tradycja skoków narciarskich i sportów zimowych nieustannie trwa. Samych skoczni zbudowano aż siedem. Jeśli będzie się odwiedzać Vikersund zimą, podczas trwania turnieju w skokach narciarskich, warto wybrać się na miejsce i zobaczyć wszystko na własne oczy. Oprócz tego, że można poczuć ducha sportu, to na szczycie skoczni jest punkt widokowy, który pozwala zobaczyć cudowną panoramę miasta. Co więcej – jest możliwość spróbowania namiastki emocji, jakiej doświadczał m. in. Adam Małysz. Jest tam bowiem dostępna tzw. zip line, która umożliwia zjechanie w dół na specjalnej uprzęży. Zabezpieczenie jednak nie odejmuje wrażeń i adrenaliny, które się odczuwa podczas zjazdu. Rozrywka ta przeznaczona jest jednak tylko dla osób, które nie mają lęku wysokości. 
Zobacz wideo Svalbard. Tu temperatury wzrosły najszybciej na świecie

Norwegia oferuje więc wiele atrakcyjnych miejsc – w tym niepozorne, ale jakże różnorodne Vikersund - co warto zobaczyć na własne oczy.

Ciepło czy zimno? Vikersund - jaką pogodę oferuje?

Jak wynika z ocen klimatycznych, niestety przez większą część roku jest tam sporo chmur i chłodno. Zimy są długie, a ciepła, letnia aura trwa w zasadzie od lipca do sierpnia. Zimy są zaś śnieżne i długie. Vikersud jaką pogodę oferuje na ferie? Na pewno najbardziej dogodną dla miłośników sportów zimowych.

Kiedy więc odwiedzić Vikersund? Latem czy zimą?

Vikersund latem czy zimą jest jednakowo piękne, ale z uwagi na długość zimowych miesięcy oraz chłodny, śnieżny klimat, łatwiej wybrać termin zimowy. Bez wątpienia jednak w obu porach roku warto się tam wybrać. Śnieżny puch pozwala bowiem na korzystanie z np. jazdy na nartach. Można też zwiedzać na biegówkach pokryte białym puchem zbocza i cieszyć się cudowną ciszą, bielą i leśnymi krajobrazami. Wtedy też można zobaczyć coś, co jest jedną z najpiękniejszych rzeczy tworzonych przez naturę, a które nie wszędzie są dostępne. Jest to bowiem czas, kiedy pojawiają się zorze polarne - jedno z najbardziej niezwykłych zjawisk. Latem dalej można zwiedzać wszystkie atrakcje oferowane w mieście i kontynuować piesze wycieczki, by podziwiać ten sam, a jednak inny, krajobraz górski. Doskonałym pomysłem jest też odwiedzenie Vikersund naprzemiennie – raz zimą, raz latem, by porównać wrażenia i wybrać naszą ulubioną porę roku.

Zobacz też: Lillehammer to miasto sportu, historii i kultury. Co warto tam zobaczyć?

Więcej o: