Lillehammer to miasto sportu, historii i kultury. Co warto tam zobaczyć?

Lillehammer to miejsce dla każdego, kto poszukuje niezwykłych doświadczeń kulturowych i sportowych w otoczeniu przepięknych krajobrazów. Jest to jedno z najpiękniej położonych miast na świecie.

Lillehammer - gdzie jest położone?

Lillehammer leży w samym sercu Norwegii. Gdyby chcieć opisać Lillehammer i gdzie jest położone, to wskazać należy, że w okręgu Innlandet nad jeziorem Mjøsa. W 1994 r. odbyły się tam Zimowe Igrzyska Olimpijskie, które dały miastu popularność. Znajdują się tam też skocznie narciarskie Lysgårdsbakken, na których odbywają się zawody Pucharu Świata, a które chętnie są oglądane przez wszystkich fanów sportów narciarskich.

Jedno z najpiękniejszych norweskich miast: Lillehammer. Co warto zobaczyć?

Miejscowość ma do zaoferowania nie tylko sportowe atrakcje, ale również wiele kulturalnych i historycznych. Jest to więc miejsce godne polecenia zarówno dla osób, które kochają ruch i takich, które wolą spędzać urlop w jednym miejscu, oglądając tylko pobliskie atrakcje.

  • Jednym z bezwzględnie wartych zobaczenia jest Muzeum Sztuki Ludowej położone na wzgórzu Maihugen, które powstało w 1894 r. Przez lata swego istnienia zgromadziło szereg niezwykłych obiektów i eksponatów, które zachwycają zwiedzających. W skansenie znajdują się m.in. chaty, spichlerze, lamusy, stodoły i fragmenty zagród oraz innych zabudowań.
  • Zadając sobie pytanie: Lillehammer - co warto zobaczyć? Trzeba wymienić też domek, który należał kiedyś do zdobywczyni nagrody Nobla z dziedziny literatury – Singrid Undset.
  • Nie można również pominąć starych budynków, które są nie tylko w skansenie, ale i w samym centrum miasta. Można tam zobaczyć drewniane domy z XIX w., które kontrastują z nowoczesnymi budynkami.
  • Dla miłośników sztuki sakralnej pięknym miejscem będzie również Ringebu Stavkirke, który jest jednym z najstarszych w Norwegii kościołów szkieletowych. Podobnie godny uwagi jest kościółek Lom Stavkirke.
  • Z kolei dla amatorów sportów zimowych atrakcją będą niewątpliwie skocznie narciarskie, na których odbywają się przecież zawody Pucharu Świata, a dokładniej tzw. Turniej Skandynawski. Skocznie powstały w 1993 r. i nazwane zostały od góry, na której je zbudowano, czyli Lysgårdsbakken.
  • Nie można przy tym zapominać, że przepiękne krajobrazy wręcz zachęcają również do wędrówek czy to pieszych, czy np. konnych. Oglądanie górskich krajobrazów z perspektywy końskiego grzbietu to zdecydowanie niezapomniane wrażenia, których warto doświadczyć. 
Zobacz wideo Wiele rodzimych gatunków ptaków nie spędza zimy w Polsce

Zaplanuj podróż! Lillehammer - jaka pogoda najlepsza na wyjazd?

W Lillehamer panuje klimat kontynentalny, co w uproszczeniu oznacza, że latem jest ciepło, a zimą zimno. Temperatury w ciągu dnia w miesiącach wakacyjnych są ok. 20 stopni, a od listopada do lutego od ok. -5 do -15 stopni. Niezależnie od tego jaka pogoda panuje w Lillehammer, każdy znajdzie atrakcje pasujące do jego pasji i upodobań. Zimą można bowiem rozkoszować się śniegiem, spacerami i jazdą np. na nartach, a latem spacerami, słońcem i ciepłem w otoczeniu przepięknych gór.

Lillehammer.Lillehammer. zdjęcie ilustracyjne, iStock

Co wybrać? Lillehammer latem czy zimą?

W zasadzie nie ma to znaczenia – musimy zdecydować, czy i jak planujemy spędzać wolny czas. Czy chcemy nacieszyć oczy śnieżnym i mroźnym otoczeniem i skorzystać z możliwości jakie dają sporty zimowe, czy też planujemy piesze lub konne wędrówki po niezwykłych krajobrazach korzystając z ciepła i promieni słonecznych. Lillehammer latem czy zimą nie zawiedzie nikogo, bo nawet w samym mieście jest szereg atrakcji, które urozmaicą dzień.

Lillehammer - jak czytać nazwę miasta?

Język norweski nie dla każdego jest prosty w wymowie. Na szczęścia nazwa tej pięknej miejscowości nie jest trudna do wypowiedzenia dla polskiego turysty. Gdyby chcieć zapisać fonetycznie nazwę, to brzmi ona po prostu: „lil hamer". Wiedząc już więc, jak czytać Lillehammer i co czeka na miejscu wśród możliwości spędzania wolnego czasu, można śmiało wybrać się w tę niezwykłą podróż.

Zobacz też: Straż Graniczna zatrzymała go przez... mamę. Troskliwa kobieta długopisem poprawiła paszport syna

Więcej o: