"Znachor". Gdzie kręcono kultowy polski film? Miejsca, w których toczy się akcja można odwiedzić

"Znachor" to prawdopodobnie jeden z najbardziej kultowych polskich filmów. Historia Antoniego Kosiby, czy raczej profesora Rafała Wilczura została nakręcona na kanwie powieści Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Gdzie kręcono "Znachora"? Miejsca z filmu można odwiedzić, np. podczas weekendowej wycieczki.

"Znachor" to film, który towarzyszy już kilku pokoleniom Polaków. Jerzy Hoffman postanowił wyreżyserować powieść Tadeusza Dołęgi-Mostowicza - główną rolę profesora Rafała Wilczura powierzył zaś znakomitemu aktorowi - Jerzemu Bińczyckiemu. Melodramatyczna opowieść o kardiochirurgu, który w wyniku pobicia traci pamięć. Trafia na typową polską wieś, gdzie z początku pracuje jako robotnik w młynie. Po wyleczeniu Wasylka, syna swojego pracodawcy, zostaje miejscowym znachorem. W tle toczy się jeszcze romans pomiędzy biedną sprzedawczynią sklepową a bogatym hrabią.

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

"Znachor". Gdzie kręcono kultową polską produkcję?

Jeśli jeszcze jakimś cudem nie widzieliście "Znachora" - pora nadrobić, my spoilerować nie będziemy. Za to wiele osób zastanawia się, gdzie kręcono "Znachora" i, czy da się odwiedzić miejsca znane z filmu. Okazuje się, że tak, choć produkcja była nagrywana w kilku lokalizacja. Wyprawa tropem "Znachora" może okazać się ciekawą weekendową wycieczką. "Znachora" nakręcono w kilku miejscach, w tym Bielsku Podlaskim, pałacu w Radziejowicach, Skolimowie, Piekarach oraz w Łodzi. 

Pałac w mazowieckich Radziejowicach to miejsce, które posłużyło do nakręcenia "Znachora". To właśnie w nim miał mieszkać hrabia Czyński z rodzicami. Pałac był w latach 2016 i 2017 miejscem pobytu uczestniczek programu TVN "Projekt Lady". Co ciekawe, w pobliżu pałacu znajduje się wieś Jeruzal, w której kręcono sceny do serialu "Ranczo". Dziś pałac w Radziejowicach jest dostępny publicznie, można odbywać tu wycieczki, zwiedzić sale muzealne i galerię wystaw czasowych. Na terenie znajduje się park.

"Znachor" - gdzie kręcono? Wycieczka śladem kultowego filmu po Podlasiu i woj. łódzkim

Bielsk Podlaski to miejsce, w którym kręcono między innymi sceny z Anną Dymną, pracującą w miejscowym sklepiku. Odwiedzić można nie tylko budynek sklepowy, ale też bielski ratusz, który stanowi jedną z większych atrakcji turystycznych miasta.

Niewielki mostek, przy którym doszło do wypadku Wilczurówny i hrabiego znajduje się we wsi Miękisze, położonej zaledwie 15 kilometrów od Bielska Podlaskiego. Nieopodal tego miejsca wybija źródełko i płynie rzeka Łoknica. Choć w "Znachorze" mostek był drewniany, dziś został przebudowany, ale okolica nadal zachwyca.

W Łodzi, a dokładnie w budynku Sądu Okręgowego również kręcono sceny do "Znachora". Budynek znajduje się w pobliżu Teatru Wielkiego - położonego w niewielkiej odległości od Dworca Fabrycznego, co stanowi idealną bazę wypadową. W województwie łódzkim można też odwiedzić Piekary koło Piątku, które również posłużyły za filmową lokalizację. 

Więcej o: