Nazwa miejscowości przyniosła im złą sławę. Na pomoc przyszło ministerstwo

Nazwa tej miejscowości długo była przedmiotem złośliwości i drwin, a tak naprawdę wywodzi się od rzemiosła, którym trudnili się mieszkańcy. Od 1 stycznia mogą już odetchnąć.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęło decyzję o usunięciu przysiółka Cipki we wsi Suche z wykazu miejscowości. Od 1 stycznia 2023 roku ma zniknąć z nowych map.

Zobacz wideo Paulina Krupińska zapewnia, że nie ma domu na Podhalu. "Walczę z tym od ośmiu lat"

Przysiółek Cipki we wsi Suche jest położona w sąsiedztwie Poronina i Zębu. Mieszkańcy długo męczyli się z uporczywą sławą. - Turyści przyjeżdżali tu tylko głównie dla drwin, nocować za bardzo nie chcieli - tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" gaździna Aniela.

Dla mieszkańców nazwa nie była obiektem żartów. Dokładnie wiedzieli, że nazwę przysiółek zawdzięcza profesji, którą niegdyś zajmowali się ich przodkowie, czyli cipkarstwem. Cóż takiego robili? Trudnili się koronkarstwem. W języku słowackim określenie to nadal funkcjonuje jako określenie wyrobów z koronek.

"Dziennik Polski" podaje, że może być jednak inne wytłumaczenie. 75-letnia mieszkanka Cipek w Suchem tłumaczyła, że przysiółek nazwę zawdzięcza Cipkom, którzy przyjechali w XVII wieku z Węgier. "Pisali się Cipka, a że mieli 16 dzieci, to całe osiedle nosiło te nazwiska. I tak zostało" - czytamy w "Dzienniku Polskim".

Mieszkańcy długo borykali się z kąśliwymi komentarzami od osób, które nie znały etymologii tej nazwy. - Aż przykro się robiło. Zwłaszcza kiedy te mapy internetowe powstały i na nich nasze Cipki rzucały się w oczy, tośmy się już nie mogli opędzić od przykrych komentarzy - mówiła kobieta w "Gazecie Wyborczej".

Decyzją urzędników w 2023 roku w Małopolsce zniknęły także inne nazwy miejscowości, takie jak: Krągła Choina, Zdarcica, Podbógdale, Pietrasówka, Łabuzówka, Szwaby, Gawęda czy Koło Szosy.

Źródła: "Gazeta Wyborcza" / "Dziennik Polski" 

Więcej o: