Polacy uwielbiają te kierunki. W zeszłym roku nie miały sobie równych. Tam latano najczęściej w 2022 roku

2022 rok należał do krajów bałkańskich, które cieszyły się największą popularnością wśród turystów podróżujących samolotem.

Ruch lotniczy na całym świecie powoli się odbudowuje, jednak na razie nie ma porównania do poziomu sprzed pandemii. Pandemia koronawirusa, rosyjski atak na Ukrainę oraz kryzys energetyczny sprawiły, że większość krajów wciąż odnotowuje spadki w porównaniu do 2019 roku. W niektórych miejscach powrót do latania przebiega zdecydowanie sprawniej niż w innych. Mowa tu przede wszystkim o turystycznych kierunkach, które są chętnie wybierane również przez Polaków.

Bałkany na prowadzeniu, Niemcy daleko w tyle

Dane opublikowane przez Eurocontrol (Europejską Organizację ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej) wskazują, że w 2022 roku najlepiej poradziły sobie uwielbiane przez Polaków kraje bałkańskie - Albania, Bośnia i Hercegowina oraz Grecja, a także znajdująca się na Kaukazie Armenia.

W 2022 roku zdecydowanie królowała Albania, gdzie odbyło się aż o 11 tys. lotów więcej niż przed pandemią (wzrost o 37 proc.). Na drugim miejscu znalazła się Armenia, która zamknęła miniony rok z 9-tysięcznym wzrostem liczby lotów (32 proc. więcej niż przed pandemią. Kolejna była Bośnia i Hercegowina z wynikiem lepszym o 3 tys. (14 proc.) i Grecja ze wzrostem o 9 tys. (1 proc.).

Niedrogo i ciepło. Te miejsca będą idealne na urlop w lutym. Gdzie na tani urlop w lutym? W tych miejscach przywitają was promienie słońca

Na dobrej drodze do odbudowania swojego ruchu lotniczego są również inne popularne wakacyjne kierunki. Portugalia odnotowała spadek o zaledwie 3 proc. w porównaniu do 2019, Chorwacja i Turcja - o 7 proc., Hiszpania - o 8 proc., z kolei Cypr odnotował 10-procentowy spadek.

Według danych Eurocontrolu największe problemy z przywróceniem ruchu lotniczego sprzed pandemii mają Niemcy, gdzie odbyło się ponad pół miliona lotów mniej niż w 2019 roku, co daje spadek aż o 25 proc. Straty liczą również Wielka Brytania ze spadkiem liczby przelotów o blisko 430 tys. (20 proc.) oraz Francja z liczbą lotów mniejszą o 212 tys. (13 proc.).

Nietrudno zgadnąć, że źle przedstawiają się statystyki Ukrainy, która po ataku ze strony Rosji zmuszona była do wstrzymania ruchu lotniczego. Eurocontrol wskazuje, że liczba przylotów do tego kraju spadła o 90 procent.

Te kierunki cieszą się największą popularnością na ferie zimowe. Ten kraj jest prawdziwym hitem. To tutaj najchętniej chcemy spędzać ferie

Polska w połowie zestawienia

Polska znalazła się mniej więcej w połowie zestawienia odnotowując spadek liczby połączeń lotniczych o 14 proc. w porównaniu do 2019 roku. W 2022 roku odbyło się tutaj 355 tys. lotów, co uplasowało nas na 12. miejscu w Europie

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: