Oslo to nie tylko piękne, historyczne miasto będące stolicą Norwegii. Poznaj jego drugie oblicze

Oslo jest stolicą i największym miastem w Norwegii oraz trzecim miastem w całej Skandynawii. Mieszka w nim więcej niż ? całej ludności. Pięknie położone i warte zobaczenia jest jednym z lepszych wyborów w celach turystycznych.

Oslo – gdzie jest położona stolica Norwegii?

Oslo, jak już wyżej wspomniano jest miastem stołecznym Norwegii położonym na południowym wschodzie kraju, u ujścia czterech rzek, które wpadają do zatoki Oslofjord. W związku z tym Oslo, stało się ośrodkiem, gdzie zlokalizowana jest większość przemysłu i jednostek biznesowych. Mimo to ta niezwykła metropolia uznawana jest za miejsce o najwyższej jakości życia w Europie.

W Norwegii mieszka 112 718 Polaków. Stanowią oni najliczniejszą mniejszość w tym kraju (zdjęcie ilustracyjne)Wakacje mogą być dużo droższe. Ten popularny kraj wprowadza nowy podatek dla turystów

Dlaczego turyści uwielbiają Oslo i co warto zobaczyć?

Oslo to miasto niezwykłe pod względem architektonicznym, ale i kulturowym. Już sam spacer cichymi ulicami albo wśród zieleni i fiordów, zachwyca. Poleca się rozpoczęcie spaceru po Oslo przy Slottsparken i Pałacu Królewskim – również wartym odwiedzania. A oto lista miejsce, które warto odwiedzić będąc w stolicy Norwegii.

  • Wart zobaczenia jest stosunkowo nowy symbol miasta w postaci Opery Narodowej przy Oslofjorden. Dach budynku jest cudownym miejscem, skąd roztacza się widok na panoramę miasta. Sam budynek został zaprojektowany w taki sposób, by móc po nim chodzić.
  • Z oczywistych względów bardzo dobrym pomysłem jest też odwiedzenie Muzeum Narodowego, ponieważ jest tam ponad 6500 obiektów z różnych dziedzin: rzemiosła, sztuk pięknych czy sztuki współczesnej.
Zobacz wideo Svalbard. Tu temperatury wzrosły najszybciej na świecie
  • Niezwykłym miejscem jest też Muzeum Atrup Fearnsley – jednego z najbardziej znanych ze sztuki współczesnej oraz Muzeum Edvarda Muncha, gdzie można poznać prace tego artysty.
  • Wśród innych budowli, które powinny się znaleźć na turystycznej mapie, jest twierdza Akerhus, której zadaniem była obrona miasta przed wrogim najeźdźcą, a która nigdy nie została zdobyta.
  • Kolejnym wartym zobaczenia jest też park Vigalendsparken będący największym w Oslo oraz jednocześnie największym parkiem na świecie, w którym znajdują się rzeźby wykonane przez jednego artystę o nazwisku Gustav Vigeland.
  • Z kolei dla miłośników sportów zimowych, zwłaszcza skoków narciarskich, nie lada gratką będzie skocznia Holmenkollen. Tam też można zobaczyć najpiękniejsze panoramiczne widoki.
  • Innym dobrym punktem widokowym jest też park Ekerberg. 

Oslo.Oslo. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Nie sposób pominąć dzielnicę Grünerløkka, która jest bardzo popularna z uwagi na liczne kawiarnie, restauracje, galerie i miejsca spotkań. Tętni życiem i cieszy się zainteresowaniem turystów. Jest tam wiele starych kamienic oraz budynków z nowoczesnym graffiti. Tak więc to co warto zobaczyć w Oslo tworzy niezwykle długą listę i wydaje się, że tygodniowy pobyt jest za krótki, by poznać je dobrze.

Planujesz wycieczkę do Oslo – jaka pogoda z reguły tam panuje?

Oslo i to jaka pogoda tam z reguły panuje, to zagadnienie, które może wpłynąć na wybór terminu na wycieczkę. Pokutuje bowiem wyobrażenie, że jest tam ciągle zimno. Nic bardziej mylnego. Najcieplej jest w miesiącach letnich czerwiec – sierpień, gdzie temperatura w dzień waha się średnio między 18 a 21 stopni. Zimą zaś najzimniej jest w styczniu – ok. -1 stopnia w ciągu dnia, więc wcale nie tak mroźnie, jakby się to wydawało. W każdym razie dla osób, które chcą poznać miasto nie jest to temperatura uniemożliwiająca przemieszczanie się po nim.

The Arctic HideawayNorwegia. Do wynajęcia domki na odludziu. Diabeł mówi tam dobranoc

Trudny wybór – Oslo latem czy zimą?

Miasto to kusi swoimi atrakcjami o każdej porze roku. Zachwycające fiordy i krajobrazy cieszą oko zarówno w słoneczne, jak i w śnieżne dni. Tak więc Oslo i latem, i zimą jest doskonałym pomysłem na wakacyjny wyjazd. Warto jednak planować go z większym wyprzedzeniem, gdyż wtedy jest większa szansa np. na niższe ceny biletów lotniczych. 

Zobacz też: Gdzie obserwować zorzę polarną? Te 10 miejsc to najlepszy wybór w 2023 roku

Więcej o: