Oslo to nie tylko piękne, historyczne miasto będące stolicą Norwegii. Poznaj jego drugie oblicze

Oslo jest stolicą i największym miastem w Norwegii oraz trzecim miastem w całej Skandynawii. Mieszka w nim więcej niż ? całej ludności. Pięknie położone i warte zobaczenia jest jednym z lepszych wyborów w celach turystycznych.

Oslo – gdzie jest położona stolica Norwegii?

Oslo, jak już wyżej wspomniano jest miastem stołecznym Norwegii położonym na południowym wschodzie kraju, u ujścia czterech rzek, które wpadają do zatoki Oslofjord. W związku z tym Oslo, stało się ośrodkiem, gdzie zlokalizowana jest większość przemysłu i jednostek biznesowych. Mimo to ta niezwykła metropolia uznawana jest za miejsce o najwyższej jakości życia w Europie.

Dlaczego turyści uwielbiają Oslo i co warto zobaczyć?

Oslo to miasto niezwykłe pod względem architektonicznym, ale i kulturowym. Już sam spacer cichymi ulicami albo wśród zieleni i fiordów, zachwyca. Poleca się rozpoczęcie spaceru po Oslo przy Slottsparken i Pałacu Królewskim – również wartym odwiedzania. A oto lista miejsce, które warto odwiedzić będąc w stolicy Norwegii.

  • Wart zobaczenia jest stosunkowo nowy symbol miasta w postaci Opery Narodowej przy Oslofjorden. Dach budynku jest cudownym miejscem, skąd roztacza się widok na panoramę miasta. Sam budynek został zaprojektowany w taki sposób, by móc po nim chodzić.
  • Z oczywistych względów bardzo dobrym pomysłem jest też odwiedzenie Muzeum Narodowego, ponieważ jest tam ponad 6500 obiektów z różnych dziedzin: rzemiosła, sztuk pięknych czy sztuki współczesnej.
Zobacz wideo Svalbard. Tu temperatury wzrosły najszybciej na świecie
  • Niezwykłym miejscem jest też Muzeum Atrup Fearnsley – jednego z najbardziej znanych ze sztuki współczesnej oraz Muzeum Edvarda Muncha, gdzie można poznać prace tego artysty.
  • Wśród innych budowli, które powinny się znaleźć na turystycznej mapie, jest twierdza Akerhus, której zadaniem była obrona miasta przed wrogim najeźdźcą, a która nigdy nie została zdobyta.
  • Kolejnym wartym zobaczenia jest też park Vigalendsparken będący największym w Oslo oraz jednocześnie największym parkiem na świecie, w którym znajdują się rzeźby wykonane przez jednego artystę o nazwisku Gustav Vigeland.
  • Z kolei dla miłośników sportów zimowych, zwłaszcza skoków narciarskich, nie lada gratką będzie skocznia Holmenkollen. Tam też można zobaczyć najpiękniejsze panoramiczne widoki.
  • Innym dobrym punktem widokowym jest też park Ekerberg. 

Oslo.Oslo. zdjęcie ilustracyjne, Pixabay

Nie sposób pominąć dzielnicę Grünerløkka, która jest bardzo popularna z uwagi na liczne kawiarnie, restauracje, galerie i miejsca spotkań. Tętni życiem i cieszy się zainteresowaniem turystów. Jest tam wiele starych kamienic oraz budynków z nowoczesnym graffiti. Tak więc to co warto zobaczyć w Oslo tworzy niezwykle długą listę i wydaje się, że tygodniowy pobyt jest za krótki, by poznać je dobrze.

Planujesz wycieczkę do Oslo – jaka pogoda z reguły tam panuje?

Oslo i to jaka pogoda tam z reguły panuje, to zagadnienie, które może wpłynąć na wybór terminu na wycieczkę. Pokutuje bowiem wyobrażenie, że jest tam ciągle zimno. Nic bardziej mylnego. Najcieplej jest w miesiącach letnich czerwiec – sierpień, gdzie temperatura w dzień waha się średnio między 18 a 21 stopni. Zimą zaś najzimniej jest w styczniu – ok. -1 stopnia w ciągu dnia, więc wcale nie tak mroźnie, jakby się to wydawało. W każdym razie dla osób, które chcą poznać miasto nie jest to temperatura uniemożliwiająca przemieszczanie się po nim.

Trudny wybór – Oslo latem czy zimą?

Miasto to kusi swoimi atrakcjami o każdej porze roku. Zachwycające fiordy i krajobrazy cieszą oko zarówno w słoneczne, jak i w śnieżne dni. Tak więc Oslo i latem, i zimą jest doskonałym pomysłem na wakacyjny wyjazd. Warto jednak planować go z większym wyprzedzeniem, gdyż wtedy jest większa szansa np. na niższe ceny biletów lotniczych. 

Zobacz też: Gdzie obserwować zorzę polarną? Te 10 miejsc to najlepszy wybór w 2023 roku

Więcej o: