Planica to idealne miejsce do uprawiania sportów zimowych. Zobacz czym jeszcze może Cię zaskoczyć!

Planica to przepiękna dolina polodowcowa w zachodniej Słowenii, znana głównie dzięki mieszczącemu się w niej centrum narciarstwa. PWarto przekonać się, że ma ona jednak dużo więcej do zaoferowania - zachwyci Cię malowniczymi, górskimi krajobrazami!

Planica położona w Słowenii to niezwykłe miejsce. Jest ośrodkiem sportów narciarskich i położona jest na obszarze parku narodowego PN Triglav. Cudowne miejsce dla każdego, kto kocha piękno gór i chce zobaczyć na własne oczy jak są one wyjątkowe. 

Planica: gdzie jest położona jedna z najbardziej rozpoznawalnych miejscowości w Słowenii?

Planica umiejscowiona jest w wyjątkowo pięknym miejscu, w którym odbywają się m.in. mistrzostwa w skokach narciarskich. Znajduje się w Alpach Julijskich. Położona jest na terenie ośrodka narciarskiego Kranjska Gora. Planica zyskała swoją popularność dzięki siedmiu skoczniom, z których jedna określana jest mianem mamuciej. Tak więc, gdy zastanawiamy się gdzie jest położona Planica, to należy z całą pewnością powiedzieć, że znajduje się ona w Słowenii, a przybywającym turystom oferuje nie tylko piękne widoki, ale też możliwość aktywnego spędzenia czasu.  

Zobacz wideo Na narty w Polsce: pięć miejsc, w których poczujesz się jak w Alpach

Planica – co warto zobaczyć? Jak zaplanować zwiedzanie? 

Planica, choć na pierwszy rzut oka wydawałoby się, że skupia głównie amatorów skoków i innych dyscyplin narciarskich, nie jest miejscem interesującym wyłącznie dla miłośników sportów zimowych. Położony nieopodal Rezerwat Zelenci pozwala cieszyć oczy niezwykłymi widokami. Poza tym w miejscowości otwarte jest muzeum poświęcone skokom narciarskim, w którym można zapoznać się z historią miasta. Skocznię latem można zwiedzać za darmo. Poza tym warto udać się nad jezioro Jasna, przy którym krajobrazy zapierają dech w piersiach. Spacer w jego okolicach dostarczy więc cudownych wrażeń. W pobliżu znajduje się też posąg legendarnej kozicy – Zlotoroga. Przepięknym miejscem jest też Triglav, który wbrew pozorom nie oznacza potrójnego szczytu. Nazwa według opowieści wzięła się stąd, że na szczycie mieszkało bóstwo o imieniu Trojan.

Planica – jaka pogoda będzie towarzyszyć w czasie wakacji?

Tak naprawdę, gdy gdzieś wyjeżdżamy, nigdy nie mamy pewności co do aury. Zastanawiając się: „Planica, jaka pogoda?", trzeba bardziej wybrać ulubioną porę roku niż liczyć na słońce czy śnieg w określone dni. Pomyślmy o tym, co lubimy robić podczas urlopu i dopasujmy to do pory roku. Bez względu jednak na to, kiedy zaplanujemy wypoczynek, miejscowość ta jest warta zobaczenia już tylko z uwagi na zniewalające krajobrazy, które cieszyć będą oko podczas spacerów, zarówno letnich jak i zimowych. 

Planica latem czy zimą? Co wybrać?

Wszystko właściwie zależy od tego, jak planujemy spędzać wolny czas i jakie sporty czy formy aktywności, wybierzemy. Na pewno warto rozważać to miasto jako kierunek podróży na ferie zimowe. Osoby chcące nauczyć się jazdy na nartach czy snowboardzie doskonale się tu odnajdą i będą mogły rozwijać swoją pasję. Jest to bowiem najstarszy ośrodek narciarski Słowenii. Poza tym przepiękne położenie miasta sprawia, że niezwykłe okoliczności przyrody nie przestaną zachwycać. W Alpach Julijskich jest wiele wewnętrznych rzek, pionowych ścian o wysokości ponad 1000 m i interesujących jaskiń. Jest więc gdzie wybrać na piesze wędrówki, które zdecydowanie łatwiej odbyć w okresie letnim. Bez względu zatem, czy Planica latem, czy zimą, każdy doceni piękno tamtejszego krajobrazu.

Zobacz też: Zachwycające widoki i dom dla wielu gatunków zwierząt. Oto największy podziemny kanion w Europie

Więcej o: