6 stycznia wierni idą do kościoła, by na drzwiach wejściowych do swoich domów i mieszkań, umieścić kredą napis KMB z datą bieżącego roku. Skrót ten pochodzi od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).
W Warszawie obchody Trzech Króli wystartują o 11.30, kiedy to Józef i Maryja wyruszą w drogę do stajenki. Po modlitwie o godzinie 12 do stajenki wyruszy już cały orszak. W tym roku zaplanowano również polsko-ukraińskie kolędowanie i poczęstunek.
W Olsztynie również zaplanowano huczne obchody tej uroczystości - liczny orszak wyruszy w drogę do stajenki. Organizatorzy zaplanowali na ten dzień dodatkowe atrakcje - korony, śpiewniki, kartki okolicznościowe, nalepki, balony, cukierki (anielskie i diabelskie), a także ciasteczka, gorącą herbatę i wiele innych atrakcji.
Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl
W Poznaniu orszak wystartuje o godzinie 13.15 na placu pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Floriana na Jeżycach (ul. Kościelna 3). Około 14 dotrze na plac Klasztoru ojców dominikanów, gdzie zostanie oddany pokłon Trzech Króli oraz pasterzy nowo narodzonemu Jezusowi i odbędzie się wspólne kolędowanie.
W Krakowie wyruszą aż trzy orszaki. Krakowski Orszak Trzech Króli przejdzie trzema tradycyjnymi trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego Parku Wioski Świata oraz z Placu Matejki.
Orszak kolędników wyruszy o 12.30 z Ostrowa Tumskiego, skąd pokona trasę na wrocławski rynek. Zgodnie z tradycją, każdego roku we wrocławskim orszaku pojawiają się nowe postacie związane z miastem. W tym roku orszak zasili św. Jan Nepomucen - patron spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących.