Orszak Trzech Króli 2023. Program obchodów w największych polskich miastach

6 stycznia w Kościele Katolickim obchodzona jest Uroczystość Objawienia Pańskiego, która wielu osobom znana jest lepiej pod nazwą Trzech Króli. W tym dniu wierni wspominają wędrówkę trzech mędrców, którzy przybyli do Betlejem, by oddać pokłon Jezusowi. W wielu miastach w Polsce na pamiątkę tego zdarzenia odbywają się korowody.

6 stycznia wierni idą do kościoła, by na drzwiach wejściowych do swoich domów i mieszkań, umieścić kredą napis KMB z datą bieżącego roku. Skrót ten pochodzi od łacińskiego życzenia Christus Mansionem Benedicat (Niech Chrystus błogosławi temu domowi).

Zobacz wideo Emerytowany papież Benedykt XVI nie żyje. "Od dziecka marzył, by zostać biskupem"

Orszak Trzech Króli 2023. W Warszawie zaplanowano huczne obchody

W Warszawie obchody Trzech Króli wystartują o 11.30, kiedy to Józef i Maryja wyruszą w drogę do stajenki. Po modlitwie o godzinie 12 do stajenki wyruszy już cały orszak. W tym roku zaplanowano również polsko-ukraińskie kolędowanie i poczęstunek.

Orszak Trzech Króli w Olsztynie. Korowód przejdzie ulicami miasta

W Olsztynie również zaplanowano huczne obchody tej uroczystości - liczny orszak wyruszy w drogę do stajenki. Organizatorzy zaplanowali na ten dzień dodatkowe atrakcje - korony, śpiewniki, kartki okolicznościowe, nalepki, balony, cukierki (anielskie i diabelskie), a także ciasteczka, gorącą herbatę i wiele innych atrakcji.

Więcej informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Trzech Króli w Poznaniu. Wspólne kolędowanie przy żłóbku

W Poznaniu orszak wystartuje o godzinie 13.15 na placu pod kościołem Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Floriana na Jeżycach (ul. Kościelna 3). Około 14 dotrze na plac Klasztoru ojców dominikanów, gdzie zostanie oddany pokłon Trzech Króli oraz pasterzy nowo narodzonemu Jezusowi i odbędzie się wspólne kolędowanie.

Trzech Króli w Krakowie 2023. Będą aż trzy orszaki

W Krakowie wyruszą aż trzy orszaki. Krakowski Orszak Trzech Króli przejdzie trzema tradycyjnymi trasami: z katedry na Wawelu, salezjańskiego Parku Wioski Świata oraz z Placu Matejki.

Trzech Króli we Wrocławiu. Tradycja wciąż żywa

Orszak kolędników wyruszy o 12.30 z Ostrowa Tumskiego, skąd pokona trasę na wrocławski rynek. Zgodnie z tradycją, każdego roku we wrocławskim orszaku pojawiają się nowe postacie związane z miastem. W tym roku orszak zasili św. Jan Nepomucen - patron spowiedników, szczerej spowiedzi, dobrej sławy i tonących.

Więcej o: