Archiwalne zdjęcia z wyciągu bez barierek zabezpieczających." W latach 60. To nie było nic wielkiego"

Czasy się zmieniają, a co za tym idzie podejście do różnych kwestii - także BHP. Archiwalne zdjęcie wyciągu bez zabezpieczeń z ośrodka Snow King Mountain zaszokowało internet. Zaledwie kilkanaście lat temu nikt zbytnio nie przejmował się bezpieczeństwem turystów, a oni sami wykazywali się znacznie większą czujnością i odpowiedzialnością.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wyciąg bez zabezpieczeń w dzisiejszych czasach brzmi jak żart i czysta abstrakcja. Na przełomie ostatnich lat prawo i BHP uległo wielkim zmianom i niejednokrotnie szczegółowym wytycznym. Jak się okazuję całkiem niedawno nie było o tym mowy - idealnym przykładem na to są archiwalne zdjęcia z ośrodka Snow King Mountain.  

Abstrakcyjny rollercoaster, czy rodzinna atrakcja turystyczna? 

Archiwalna fotografia z amerykańskiego miasta Jackson w stanie Wyoming wywołała ostatnio niemałe poruszenie w sieci. Wszystko zaczęło się od udostępnienia zdjęcia przez dziennikarza Łukasza Warzecha, które przedstawia uśmiechnięte turystki na wyciągu bez zabezpieczeń. Perspektywa płata nam figle i na pierwszy rzut oka można pomyśleć, że pod stopami kobiet rozpościera się ogromna wysokość. Z kolei za ich plecami widać miasto położone setki metrów niżej. 

Nie da się ukryć, że zdjęcia szokują nawet najodważniejszych, a wiele użytkowników mediów społecznościowych przyznało, że to szaleństwo w czystej postaci. Jednak przeglądając zdjęcia lokalnej atrakcji, szybko możemy dostrzec, że wysokość wcale nie była tak przerażająca, na jaką wygląda, bowiem większość trasy wiedzie dość nisko na ziemią. Zaś końcowy odcinek, podczas którego robiono zdjęcia, zabezpieczony był z siatką. 

Zobacz wideo Chcieli mieć przerażającą kolejkę górską. Więc ją... zbudowali!

Wyciąg bez zabezpieczeń - konieczność, czy nowoczesny wymysł? 

Zabezpieczenia są zatem zbędnym dodatkiem, czy koniecznością, bez której konstrukcja nie spełnia wymogów? Zdania na ten temat są podzielone. Pod archiwalnymi zdjęciami wręcz zawrzało - jedni twierdzą, że dawniej na owych wyciągach rodzice jeździli z pociechami na kolanach i nie było mowy o wypadkach. Inni zaś uważają to za abstrakcyjny wymysł. W komentarzach pod postem na Twitterze możemy przeczytać: 

A potem zaczęły się pozwy w sądach, że komuś się spadło i taniej zaczęło być wstawienie barierki
Wówczas ludzie byli rozsądni, a turyści odpowiedzialni
I właśnie przez to ginęła niepotrzebnie masa ludzi? 
Kwestie związane z poprawą bezpieczeństwa (w pracy i w życiu codziennym) to jedno z osiągnięć współczesnego świata. Fakt, nie opinia.

Warto wspomnieć, że wyciąg został otwarty już w latach 40 XX wieku i do 2021 roku przewoził turystów i narciarzy w ośrodku Snow King. Pierwsze zabezpieczenia pojawiły się na początku lat 80. a dzisiaj, został całkowicie zmodernizowany i zastąpiony ośmioosobowymi gondolami, które przewożą turystów cały rok. Ośrodek podzielił się nawet ostatnio fotografią z lat 60, która obrazuje ówczesny wygląd atrakcji. 

 
Więcej o: