Gdzie spoczywa św. Jan Paweł II? W pierwszym miejscu jego pochówku został złożony Benedykt XVI

Miliony pielgrzymów odwiedzają bazylikę św. Piotra w Watykanie, aby pomodlić się przy grobie św. Jana Pawła II. Nie każdy jednak wie, że nie jest to pierwsze miejsce spoczynku Papieża Polaka. Gdzie został złożony początkowo?

Papież Jan Paweł II odszedł 2 kwietnia 2005 roku o godzinie 21:37. W uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli przedstawiciele wszystkich wyznań świata, głowy państw oraz około 300 tysięcy pielgrzymów. Już 28 czerwca tego samego roku rozpoczęto proces beatyfikacyjny, a 27 kwietnia 2014 roku Papież Polak został ogłoszony świętym. Gdzie spoczywa trumna z ciałem św. Jana Pawła II?

Zobacz wideo Anna Wendzikowska o podróżach. Jak jej córki reagują na latanie samolotem?

Papież Polak spoczywa w kaplicy św. Sebastiana 

Obecnie św. Jan Paweł II spoczywa w kaplicy św. Sebastiana w bazylice św. Piotra w Watykanie. Znajduje się ona z prawej strony Bazyliki. Trumnę przykryto tablicą z białego marmuru. Mieści się na niej napis "Sanctus Ioannes Pavlus PP. II", czyli "Święty Jan Paweł Drugi Papież". Warto dodać, że wstęp do Bazyliki św. Piotra jest bezpłatny, jednak, aby tam się dostać zwykle trzeba poczekać na wejście w długich kolejkach. Grób Papieża Polaka można zobaczyć również online

Pierwszym miejscem pochówku św. Jana Pawła II były Groty Watykańskie

Papież Jan Paweł II początkowo był pochowany w Grotach Watykańskich, gdzie znajdują się groby większości papieży. Trumnę przeniesiono do kaplicy św. Sebastiana po jego beatyfikacji w 2011 roku. Z kolei płytę nagrobną z pierwotnego miejsca pochówku można zobaczyć w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. W Grotach Watykańskich, w krypcie, w której początkowo złożono Papieża Polaka został pochowany papież Benedykt XVI. Ceremonia pogrzebowa odbyła się 5 stycznia na placu Świętego Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Więcej podobnych artykułów znajdziecie na Gazeta.pl

Więcej o: