Tajemniczy zamek na wodzie w Wielkopolsce. Dawniej drogi prezent ślubny, dziś ruina

W Wielkopolsce, na środku Jeziora Góreckiego, znajduje się wysepka, na której wznoszą się ruiny romantycznego zamku. Budowla była dość kreatywnym i, trzeba przyznać, hojnym prezentem ślubnym. Małżonkowie jednak nie nacieszyli się nim zbyt długo.

Ruiny zamków przyciągają turystów ze wszystkich stron Polski. Możemy poznawać ich historię, wyobrażać sobie, jak dawniej toczyło się w nich życie, a także podziwiać wspaniałą architekturę. Jedna z takich wyjątkowych budowli znajduje się na środku Jeziora Góreckiego w Wielkopolskim Parku Narodowym. 

Zobacz wideo Tak powstaje tajemniczy „Zamek w Stobnicy". Byliśmy na miejscu

Ruiny zamku na Wyspie Zamkowej

Jak informuje portal zamkipolskie.com, była to pierwsza budowla romantyczna w Wielkopolsce. Jej przeznaczenie od samego początku było czysto rekreacyjne - właściciele spędzali tam lato i relaksowali się w pięknych okolicznościach przyrody. Jednak mimo to zdecydowano nadać się jej cechy średniowiecznej warowni i nazywano ją zamkiem lub zameczkiem. 

Budowli nadano fasadowy charakter obronny, a także elementy gotyckie. Gmach założono na planie litery L, a dwa nierównej długości skrzydła zestawiono ze sobą pod kątem prostym. Zamek składał się także z cylindrycznej wieży, urokliwego balkonu z widokiem na malownicze jezioro oraz kamiennych herbów wkomponowanych w mury. Jednak teraz stoi w ruinie i stwarza wokół siebie tajemniczą aurę. Jaka kryje się za nim historia?

Zamek był prezentem ślubnym

Budowla została ufundowana, a także zaprojektowana przez Tytusa Działyńskiego. Mężczyzna chciał sprawić prezent ślubny swojej siostrze Klaudynie Działyńskiej herbu Ogończyk oraz jej mężowi Bernardowi Potockiemu herbu Pilawa. Ich ślub odbył się 1825 roku w pałacu konarzewskim. 

Małżonkowie nie nacieszyli się życiem w rezydencji zbyt długo. Ostatni raz byli tam latem 1830 roku. Później wyjechali do Warszawy, gdzie Bernard walczył w powstaniu listopadowym, a Klaudyna pomagała rannym powstańcom. Po upadku powstania obydwoje wyemigrowali i nigdy nie powrócili na wyspę. 

Więcej zdjęć znajdziecie w galerii u góry strony.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: