Kolejna grupa skorzysta z turnusów w sanatoriach. Oferta skierowana do 840 tysięcy osób

Zakłady lecznictwa uzdrowiskowego to ważny punkt na mapie Polski dla wielu seniorów i przewlekle chorych. Sanatoria przez cały rok tętnią życiem. Do szerokiego grona osób korzystających z usług placówek weszła nowa grupa. Zmiany umożliwiły nowe przepisy z 1 stycznia 2023 roku.

Leczenie uzdrowiskowe kierowane jest przede wszystkim do seniorów i osób, które wymagają rehabilitacji po przebytej chorobie lub kontuzji. Według informacji Ministerstwa Zdrowia rocznie z tego typu możliwości korzysta ponad 700 tys. pacjentów. Odpowiednie skierowania wystawiają lekarze POZ oraz specjaliści. Dofinansowanie wyjazdu może pochodzić ze środków NFZ, ZUS oraz KRUS.

Zobacz wideo Perły architektury, malownicze widoki i trasy rowerowe. A do tego tanio! Ta idylla leży w Polsce [TRIP WE DWOJE]

 Nowa grupa osób z szansą na sanatorium

Od 1 stycznia 2023 roku weszły w życie nowe przepisy zmieniające ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Nowelizacja umożliwiła skierowanie na turnus rehabilitacyjny osoby uprawnione do emerytury rolniczej. Według wyliczeń resortu rolnictwa, z możliwości skorzysta docelowo 840 tysięcy osób. Wyjazd opłaci KRUS, czyli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Leczenie uzdrowiskowe dla rolników-emerytów potrwa 21 dni. W pierwszym roku obowiązywania nowych regulacji, z turnusów skorzysta około 600 osób. Co roku liczba będzie się powiększać. 

Tylicz dołącza do krynickiej strefy uzdrowiskowej. Nowy członek krynickiej strefy uzdrowiskowej. To świetne miejsce na urlop

Sanatorium dla osób z emeryturą rolniczą

Każdego roku z rehabilitacji leczniczej za pośrednictwem KRUS korzysta około 14 tys. osób. Są to aktywni rolnicy korzystający z wyjazdów prewencyjnych. Turnusy mają zapobiegać pogorszeniu się stanu zdrowia osób pracujących w gospodarstwach - m.in. sadowników i hodowców. Seniorzy chcący dołączyć do tej grupy, muszą udać się do lekarza POZ lub specjalisty. Medycy wypełnią wniosek o skierowanie, który trafi do odpowiedniego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Ważne zmiany wejdą w życie wraz z Nowym Rokiem (Miękinia) Ważne zmiany od Nowego Roku. Aż 475 polskich miejscowości zniknie z mapy

Z rehabilitacji w ośrodkach będzie można skorzystać co najmniej po 12-miesięcznej przerwie. Jak zwraca uwagę KRUS, korzystanie z tego typu turnusów nie pozbawi rolników-emerytów możliwości starania się o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jeśli Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego pozytywnie rozpatrzy wniosek o skierowanie, rolnicy-emeryci trafią na 21-dniowe turnusy. Skorzystają z jednego z sześciu ośrodków opłacanego przez instytucję. Sanatoria KRUS funkcjonują w Szklarskiej Porębie, Iwoniczu-Zdroju, Horyńcu-Zdroju, Jedlcu oraz Kołobrzegu i Świnoujściu.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: