Ponad 3000 zł grzywny za rozłożenie siedzenia w pociągu. Oburzył innego pasażera

Podróżując na dłuższy dystans, często jesteśmy ofiarami wszelkiej niewygody, wynikającej ze zbyt ciasnej przestrzeni lub przepełnionego środka transportu. W takiej sytuacji na pomoc przychodzi możliwość regulowania siedzeń, jednak historia pewnego chińskiego podróżnika udowodniła, że trzeba do tego podchodzić ostrożnie.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Od kilku lat trwają zaciekłe dyskusje o tym, czy rozkładane siedzenia w środkach transportu są dopuszczalne. Złożyło się na to parę sytuacji, takich jak historia kobiety, która po rozłożeniu swojego miejsca na pokładzie American Airlines spotkała się z ciągłymi uderzeniami w oparcie przez pasażera z tyłu. Aby pójść na kompromis, w 2018 roku linie lotnicze Delta Airlines rozpatrzyły fakt rozkładanych siedzeń, finalnie decydując się o zmniejszenie skali rozchylenia swoich foteli. Niedawno temat wrócił, a to wszystko za sprawą dwóch chińskich podróżnych, którzy przez właśnie tego typu siedzenie spotkali się w sądzie. 

Zobacz wideo

Debaty o siedzeniach ciąg dalszy

Wszystko wydarzyło się w marcu 2022 roku, kiedy to student o nazwisku Wang wybierał się pociągiem do Wuhan. Los chciał, że Wang miał przy sobie akurat dopiero co kupionego laptopa, z którego korzystał za pomocą rozkładanej półki na siedzeniu przed sobą. Wtedy właśnie, podróżny o imieniu Liu, który siedział przed Wangiem, rozłożył swoje siedzenie, co doprowadziło do uszkodzenia ekranu komputera. 

Każdy został częściowo winny

Stan rzeczy doprowadził do tego, że Liu został pozwany na kwotę 4788,50 RMB (około 3037 zł), która miała pokryć szkody incydentu. Sąd ludowy uznał jednak, że obie strony są częściowo winne tego, co się stało, finalnie uznając Liu w 70% winnego czynu, a Wanga w 30% tłumacząc się tym, że powinien być bardziej ostrożny. Sąd brał pod uwagę to, że w pociągu, którym podróżowali obaj Panowie, była wywieszona informacja o tym, żeby przed rozłożeniem swojego siedzenia sprawdzić, czy pasażerowi będącemu z tyłu na pewno nie będzie to przeszkadzać. Końcem końców, Liu został zobowiązany do zapłaty 3341,45 RMB, czyli 70% osądzonej wcześniej kwoty.

 

Więcej o: