W Krakowie odkryto nowe gatunki niesporczaków. Jednego bezkręgowca nazwano na cześć Roberta Makłowicza

W krakowskich laboratoriach doszło do odkrycia nowych gatunków niesporczaków, czyli bardzo małych bezkręgowców. Spektakularny sukces dr. Daniela Steca z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie zachwyca także na innej płaszczyźnie. Autor odkrycia nazwał nowe gatunki na cześć swojego kolegi Roberta Makłowicza.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak opisuje na łamach "Zoological Studies" dr Daniel Stec z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie, udało mu się dokonać odkrycia. Badacz sklasyfikował dwa nowe gatunki niesporczaków. 

Pireneje. Odnalezione skamieniałości to szczątki niedźwiedziopsa. Niegdyś żył w Europie Naukowcy odkryli we Francji szczątki groźnego niedźwiedziopsa

Krakowskie odkrycie przyjmie nazwę na cześć Roberta Makłowicza

Nowoodkryte, krakowskie niesporczaki mogą wielu zaskoczyć oryginalną nazwą. Jeden z bezkręgowców - Mesobiotus maklowiczi, zawdzięcza nazwę Robertowi Makłowiczowi, którego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Historyk, dziennikarz, pisarz i krytyk kulinarny to serdeczny kolega naukowca. 

Nazwa drugiego niesporczaka - Mesobiotus diegoi - wywodzi się od imienia Diego Fontaneto. To z kolei włoski badacz pracujący w instytucie badań wody (Istituto di Ricerca sule Acque) w Verbanii. Mężczyzna wspólnie pracował z polskim badaczem - jest specjalistą z zakresu ekologii i biogeografii meiofauny, czyli bardzo małych zwierząt związanych ze środowiskami wodnymi.

Nowe gatunki niesporczaków - sukces krakowskiego badacza

Jak ustalił dr Stec, nowoodkryte gatunki pochodzą z Republiki Południowej Afryki. Jednak to nie daleki zakątek świat przykuł największą uwagę naukowca, a wygląd. Bezkręgowce ponoć przypominają małe niedźwiadki, stąd wzięła się ich angielska nazwa "water bears". Charakteryzują się niesamowitą odpornością na warunki zewnętrzne. Kolejną nietypową cechą jest umiejętność przejścia w stan życia utajonego, zwanego kryptobiozą. Warto podkreślić, że te organizmy są jednymi z najbardziej wytrzymałych, jakie znamy.

Niesporczaki mogą przetrwać w temperaturze bliskiej zera absolutnego, całkowitej próżni, a także w warunkach wysokiego promieniowania jonizującego. Jak podaje krakowski uczony, wytrzymają też całe dekady bez wody. Dotychczas poznano 1300 gatunków. 

Więcej o: