Ulubiona wyspa Polaków to rekordziści Guinnessa. Tu obejrzymy największe fajerwerkowe show na świecie

Sylwester i przywitanie Nowego Roku to jedna z huczniejszych imprez obchodzonych na całym świecie. Niewiele miejsc może jednak dorównać wyspie wiecznej wiosny - Maderze. To właśnie tam co roku organizowany jest największy na globie pokaz fajerwerków, który nie tylko przeszedł już do historii, ale także zapisał się na kartach rekordów Guinnessa.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Sylwester za granicą to coraz częstsza forma witania Nowego Roku. Polacy najczęściej wybierają sąsiadujące państwa takie jak Niemcy, Czechy lub Słowację. Wśród atrakcji królują stoki narciarskie, gorące źródła czy miejskie jarmarki i imprezy. Na jeden z portugalskich wysp, co roku organizowana jest najpopularniejsza impreza fajerwerkowa w Europie i na świecie. 

Choć pokazy fajerwerków są zjawiskowe - dla zwierząt to istna tortura. - To jest trudny czas, ogromna trauma i stres. Zwierzęta boją się wystrzałów i huków. My w schronisku wiemy o tym doskonale - mówi Marta Olesińska, szefowa schroniska dla zwierząt przy ul. Marmurowej w Łodzi w rozmowie z radiem TOK FM. Fajerwerki są także niebezpieczne dla ptaków i innych dzikich zwierząt. Trzeba rozważyć, czy kilka minut spektakularnego pokazu jest wart cierpienia niewinnych istot. Na Maderze jednak rekordowe show wygrywa z uczuciami zwierząt. 

Sylwester na wyspie wiecznej wiosny - atrakcje i ciekawostki 

Pożegnanie starego i powitanie nowego roku to dla wielu osób wyjątkowy czas. Jedni imprezują czy wypoczywają, z kolei pozostała grupa planuje podróże i odkrywa najciekawsze miasta i zakątki świata. Tradycja świętowania niemal w każdym kraju się różni - w Polsce królują imprezy, w Meksyku to czas spędzony w gronie najbliższych, z kolei na Maderze, którą od pewnego czasu szczególnie polubili Polacy, rozpoczyna się największy i z pewnością spektakularny show fajerwerkowy. 

Na wyspie wiecznej wiosny tradycja ta trwa już od XVIII wieku. Wówczas mieszkająca na Maderze społeczność angielska spopularyzowała celebrację Nowego Roku poprzez wystrzeliwanie rakiet. Sto lat później bankier João José Rodrigues Leitão postanowił kultywować zwyczaj. To właśnie wtedy zamożne rodziny zaczęły konkurować ze sobą w pokazie fajerwerków. 

 
Zobacz wideo Sara Egwu-James na próbie przed Sylwestrem

Spektakularny pokaz fajerwerków na Maderze 

Z końcem grudnia na wyspę wiecznej wiosny zjeżdżają się turyści z niemal całego świata, by uczestniczyć w celebracji Nowego Roku i zjawiskowym pokazie fajerwerków. Wówczas hotele i pensjonaty pękają w szwach, a lokalny biznes owocnie rozkwita. Sylwester na Maderze jest jedną z największych atrakcji roku. Kalendarz wypełniony jest po brzegi wydarzeniami, jednak najważniejsza jest godzina zero. Pokazy fajerwerków są organizowane w ponad trzydziestu lokacjach rozmieszczonych w amfiteatrze Funchal, na nabrzeżu i w centrum miasta. Wiele osób decyduje się na obserwacje z prywatnych łodzi w zatokach. 

Od 2006 roku Madera jest rekordzistą Guinnessa w największym widowisku pirotechnicznym na świecie. Sylwestrowe show trwa ponad osiem minut - wówczas niebo rozświetlają rozmaite barwy i formacje. Warto wspomnieć, że 31 grudnia nie jest jedyną datą spektakularnych pokazów. Duże zainteresowanie skłoniło władzę do organizacji wakacyjnej powtórki z sylwestra. Kolejny pokaz odbywa się na wyspie w czerwcu - Madeira Atlantic Festival - to pokaz fajerwerków połączony z muzyczną aranżacją. 

Więcej o: