W lipcu 2022 roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych dotyczące zmian w nazewnictwie i obszarach jednostek administracyjnych. Dotkną one aż 703 miejscowości na terenie 225 gmin, w 16 województwach. Zmiany wejdą w życie wraz z Nowym Rokiem.
Zgodnie z nowym rozporządzeniem aż 475 miejscowości straci swoje dotychczasowe nazwy. Oznacza to, że zostaną one wykreślone z map i wcielone do przyległych jednostek administracyjnych - większych wsi lub miast. Z kolei 228 miejscowości będzie mieć zmienioną nazwę lub rodzaj. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, decyzja zapadła po konsultacjach z samorządami.
To jednak nie koniec zmian. W Polsce pojawi się też 15 nowych miast, z czego najwięcej przybędzie w województwie mazowieckim oraz łódzkim. Jakie ma to znaczenie dla tych miejsc?
Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich
- poinformował rząd w komunikacie.
Status ten otrzyma:
Oznacza to, że od 2023 roku w Polsce będzie łącznie 979 miast. Dodatkowo od 1 stycznia zmienią się granice niektórych gmin i miejscowości.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.