Ważne zmiany od Nowego Roku. Z mapy zniknie aż 475 polskich miejscowości. Kraj zyska też nowe miasta

Od 1 stycznia 2023 roku w Polsce zaczną obowiązywać ważne zmiany. Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ustalenia granic niektórych gmin i miast 15 wsi uzyska prawa miejskie, a 475 miejscowości... zniknie z mapy.

W lipcu 2022 roku Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych dotyczące zmian w nazewnictwie i obszarach jednostek administracyjnych. Dotkną one aż 703 miejscowości na terenie 225 gmin, w 16 województwach. Zmiany wejdą w życie wraz z Nowym Rokiem

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Te miejscowości zostaną zlikwidowane 

Zgodnie z nowym rozporządzeniem aż 475 miejscowości straci swoje dotychczasowe nazwy. Oznacza to, że zostaną one wykreślone z map i wcielone do przyległych jednostek administracyjnych - większych wsi lub miast. Z kolei 228 miejscowości będzie mieć zmienioną nazwę lub rodzaj. Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, decyzja zapadła po konsultacjach z samorządami. 

Nowe miasta na mapie Polski 

To jednak nie koniec zmian. W Polsce pojawi się też 15 nowych miast, z czego najwięcej przybędzie w województwie mazowieckim oraz łódzkim. Jakie ma to znaczenie dla tych miejsc? 

Uzyskanie statusu miasta wiąże się m.in. ze zmianą wizerunkową i większym prestiżem miejscowości. To także szansa na pozyskanie nowych inwestorów, ale też sięgnięcie po fundusze związane z rozwojem obszarów miejskich

- poinformował rząd w komunikacie

Status ten otrzyma: 

 1. Miękinia (woj. dolnośląskie),
 2. Jeżów (woj. łódzkie),
 3. Dąbrowice (woj. łódzkie),
 4. Rozprza (woj. łódzkie),
 5. Ujazd (woj. łódzkie),
 6. Książ Wielki (woj. małopolskie),
 7. Czarny Dunajec (woj. małopolskie),
 8. Latowicz (woj. mazowieckie),
 9. Bodzanów (woj. mazowieckie),
 10. Jastrząb (woj. mazowieckie),
 11. Jadów (woj. mazowieckie),
 12. Włodowice (woj. śląskie),
 13. Łopuszno (woj. świętokrzyskie),
 14. Piekoszów (woj. świętokrzyskie),
 15. Miasteczko Krajeńskie (woj. wielkopolskie).

Oznacza to, że od 2023 roku w Polsce będzie łącznie 979 miast. Dodatkowo od 1 stycznia zmienią się granice niektórych gmin i miejscowości. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: