Pseudomegalityczny cmentarz Dohnów jest położony w lesie, w pobliżu miejscowości Markowo w województwie warmińsko-mazurskim, a jego historia sięga 1924 roku. To właśnie tutaj znajdziemy grobowce Friedricha Ludwiga oraz Christopha Friedricha - przedstawicieli jednego z najsłynniejszych rodów dawnych Prus Wschodnich. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto tu wpaść.
Cmentarz w Markowie przez wielu nazywany jest polskim Stonehenge. Wszystko to za sprawą tajemniczych kamiennych kręgów nawiązujących do kultury megalitycznej, które przywodzą na myśl znaną budowlę pochodzącą z epok neolitu i brązu. Nekropolia została podzielona na trzy kręgi.
W pierwszym z nich znajduje się grób syna pomysłodawcy cmentarza, Christopha Friedricha zu Dohna, w drugim - grobowiec jego ojca, Friedricha Ludwiga. Trzeci krąg składa się nie ze skał, a z brzóz. Na jego środku można zauważyć pozostałości po stojącym tu dawniej krzyżu.
Na płycie nagrobnej Friedricha Ludwig znalazł się herb rodowy Dohnów ze skrzyżowanymi rogami jelenia oraz czterolistna koniczyna. Dookoła wyryto cytat z Apokalipsy św. Jana: "So spricht der Geist, sie sollen ausruchen von ihren Mühen, denn ihre Werke folgen ihnen nach" (Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny).
Pseudomegalityczny cmentarz Dohnów w szczególności zainteresuje fanów historii. Na grobie Christopha Friedricha zu Dohna, który został pochowany w 1934 roku, można dostrzec nazistowskie symbole. Na górze umieszczono ogromną swastykę, a z boku wyryto cytat z Pierwszego Listu do Koryntian: "Der Tod ist verschlungen in der Sieg" (Gdzież jest o śmierci twoje zwycięstwo). Jeszcze niżej pojawiły się słowa: "Ich morte auf den Christus" (Umieram w Chrystusie), a pod nim nazwisko Adolfa Hitlera.
W głowach odwiedzających cmentarz pojawia się wiele pytań. Jak miejsce z symbolami nazistowskimi ocalało? Dlaczego Christoph Friedrich i Friedricha Ludwig zostali pochowani właśnie tutaj, skoro ich rodzinna krypta znajdowała się w Strużynie? Tego już dziś się nie dowiemy.
Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.