To tutaj znajduje się "polskie Stonehenge". Na grobach wyryto nazistowskie symbole

Stare nekropolie na całym świecie przyciągają tajemniczą aurą i ciekawymi historiami. Tego typu lokalizacji nie brakuje również w naszym kraju. Pseudomegalityczny cmentarz Dohnów to wyjątkowe miejsce często określane mianem "polskiego Stonehenge".

Pseudomegalityczny cmentarz Dohnów jest położony w lesie, w pobliżu miejscowości Markowo w województwie warmińsko-mazurskim, a jego historia sięga 1924 roku. To właśnie tutaj znajdziemy grobowce Friedricha Ludwiga oraz Christopha Friedricha - przedstawicieli jednego z najsłynniejszych rodów dawnych Prus Wschodnich. Jednak to nie jedyny powód, dla którego warto tu wpaść. 

Zobacz wideo Cud Podlasia wygląda jak wyspa na Pacyfiku

Polskie Stonehenge znajduje się na Mazurach

Cmentarz w Markowie przez wielu nazywany jest polskim Stonehenge. Wszystko to za sprawą tajemniczych kamiennych kręgów nawiązujących do kultury megalitycznej, które przywodzą na myśl znaną budowlę pochodzącą z epok neolitu i brązu. Nekropolia została podzielona na trzy kręgi.

Według analizy przeprowadzonej przez Airbnb Malaga często pojawia się w planach na 2023 rok. To miasto będzie hitem w 2023 roku. Oto zestawienie najpopularniejszych miejsc

W pierwszym z nich znajduje się grób syna pomysłodawcy cmentarza, Christopha Friedricha zu Dohna, w drugim - grobowiec jego ojca, Friedricha Ludwiga. Trzeci krąg składa się nie ze skał, a z brzóz. Na jego środku można zauważyć pozostałości po stojącym tu dawniej krzyżu. 

 

Na grobach znajdziemy nazistowskie symbole 

Na płycie nagrobnej Friedricha Ludwig znalazł się herb rodowy Dohnów ze skrzyżowanymi rogami jelenia oraz czterolistna koniczyna. Dookoła wyryto cytat z Apokalipsy św. Jana: "So spricht der Geist, sie sollen ausruchen von ihren Mühen, denn ihre Werke folgen ihnen nach" (Zaiste, mówi Duch, niech odpoczną od swoich mozołów, bo idą wraz z nimi ich czyny).

Turyści chodzą po zamarźniętym Morskim Oku. Ryzykują życie dla idealnego zdjęcia. Turyści na zamarzniętym Morskim Oku

Pseudomegalityczny cmentarz Dohnów w szczególności zainteresuje fanów historii. Na grobie Christopha Friedricha zu Dohna, który został pochowany w 1934 roku, można dostrzec nazistowskie symbole. Na górze umieszczono ogromną swastykę, a z boku wyryto cytat z Pierwszego Listu do Koryntian: "Der Tod ist verschlungen in der Sieg" (Gdzież jest o śmierci twoje zwycięstwo). Jeszcze niżej pojawiły się słowa: "Ich morte auf den Christus" (Umieram w Chrystusie), a pod nim nazwisko Adolfa Hitlera

W głowach odwiedzających cmentarz pojawia się wiele pytań. Jak miejsce z symbolami nazistowskimi ocalało? Dlaczego Christoph Friedrich i Friedricha Ludwig zostali pochowani właśnie tutaj, skoro ich rodzinna krypta znajdowała się w Strużynie? Tego już dziś się nie dowiemy. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: