Stara cerkiew zyska nowy dach dzięki... nietoperzom! Nocne ssaki wybrały ją jako miejsce bytowania

Stara cerkiew z 1784 roku, która znajduje się w Łabowej (woj.małopolskie), już wkrótce zyska nowe życie. Wszystko dzięki nietoperzom, które upodobały sobie jej dach jako miejsce bytowania. Robotnicy muszą uporać się z ukończeniem prac przed wybudzeniem się ssaków ze snu zimowego.

Nietoperze to ssaki, których ludzie nie powinni się obawiać. Zwierzęta te nie lgną do ludzi - wręcz przeciwnie - nawet gdy są chore, próbują uciec za wszelką cenę. Wszystkie przypadki ugryzienia wiążą się z nadmierną inicjatywą kontaktu ze strony człowieka.

Zobacz wideo Nietoperze są żywym barometrem zmian klimatycznych. W Polsce szybko ubywa gatunków zimnolubnych

Stara cerkiew zyska nowy dach. Wszystko dlatego, że zalęgły się tam nietoperze

Jak podaje "Gazeta Krakowska", dzięki nietoperzom, które wybrały sobie starą cerkiew w Łabowej jako miejsce bytowania, budynek sakralny zyska nowy dach. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie, w ramach programu Chiroksero ma zająć się remontem dachu, dzięki czemu uda się zabezpieczyć miejsce letniego bytowania nietoperzy. Remont ma rozpocząć się w styczniu, by zdążyć przed wybudzeniem się nietoperzy ze snu zimowego.

Więcej interesujących informacji z kraju i ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wiosną nietoperze wrócą pod nowy dach. To kluczowe

Jak czytamy w krakowskim dzienniku, remont jest niezwykle ważny. Utworzenie obszaru Natura 2000 Łabowa pozwoli na ochronę stanowisk i terenów żerowiskowych nietoperza podkowca małego. Zagrożone gatunki mają bardzo specyficzne potrzeby bytowania. Podkowce małe, które zamieszkują cerkiew w Łabowej, są niezwykle kruche. Ważą zaledwie od czterech do dziesięciu gramów.

Zimę nietoperze spędzają w piwnicach, zaś wiosną przenoszą się na strychy i poddasza, gdzie żyją aż do jesieni. Prace remontowe rozpoczną się zatem jeszcze na początku nowego roku - już w styczniu, by zdążyć przed wiosną, zanim ssaki przeniosą się na dach.

Więcej o: