Alpejski klimat w Polsce? To możliwe! Tutaj sezon narciarski trwa nawet 150 dni w roku

W Polsce znajduje się miejsce, które co roku budzi zainteresowanie wśród amatorów sportów zimowych w całym kraju. Zieleniec, bo o nim mowa, to wyjątkowa lokalizacja, w której panują fantastyczne warunki narciarskie i klimat - podobny do tego w Alpach. Sezon może trwać tu nawet... 150 dni!

Zieleniec to część uzdrowiska Duszniki-Zdrój, położona w Górach Orlickich, na wysokości 800-960 m n.p.m. To właśnie tutaj znajdziemy jeden z najpopularniejszych ośrodków narciarskich w kraju, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Dziś chętnie przyjeżdżają tu nie tylko miłośnicy szusowania z całej Polski, ale i z sąsiednich Czech oraz Niemiec. Dlaczego to miejsce jest takie wyjątkowe? 

Zobacz wideo JASNÁ tatry Niżne to największy ośrodek sportów zimowych na Słowacji

Zieleniec, czyli Alpy w Polsce

Największym atutem Zieleńca jest jego położenie i unikalny klimat. Panują tu doskonałe warunki narciarskie - obfite opady śniegu zwykle występują od listopada do marca. Meteorolodzy szacują, że biały puch na zieleńskich stokach utrzymuje się nawet 150 dni w roku. 

Co to oznacza? W Zieleńcu możecie szusować już na przełomie listopada i grudnia. Jeśli zima przychodzi w tym okresie, to narciarze często mogą cieszyć się jazdą jeszcze podczas świąt wielkanocnych.

Szusowanko w pełnym słońcu i w krótkich rękawkach? I takie cuda są w Zieleńcu możliwe. Unikalny mikroklimat czaruje tę okolicę w marcu, a czasem nawet na początku kwietnia, utrzymując na stokach zimę, w powietrzu oferując jednak narciarzom absolutną wiosnę

- czytamy na stronie ośrodka Zieleniec Sport Arena

Najlepsze warunki? Te panują tu w grudniu, styczniu i lutym. To właśnie wtedy Zieleniec zamienia się w zimową krainę pełną mrozu i obfitych opadów śniegu. 

Zieleniec - idealne miejsce na zimowy wyjazd

Szusowanie po zielenieckich trasach to niejedyne czekające tu na was atrakcje. W przerwie od jazdy na nartach warto odkryć zakamarki Dusznik-Zdroju. Odwiedźcie Dworek Chopina, Muzeum Papiernictwa zlokalizowanego w XVI-wiecznym młynie papierniczym lub wybierzcie się na spacer po Parku Zdrojowym i zabytkowym centrum. 

To także doskonała baza wypadowa dla fanów górskich wycieczek. Wyruszycie stąd na wycieczki m.in. w Góry Orlickie, Stołowe, Bystrzyckie czy do rezerwatu Błędne Skały.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: