Najlepsze lotniska na świecie. Polskie zaliczyło ogromny spadek [RANKING]

Opublikowano ranking najlepszych portów lotniczych AirHelp Score 2022. Liderem zestawienia zostało lotnisko Tokio-Haneda, a poprzedni zwycięzca - lotnisko w Dausze - spadł na 37. lokatę. Najlepsze polskie lotnisko zaliczyło ogromny spadek.

Liderem rankingu zostało lotnisko Tokio-Haneda, a poprzedni zwycięzca – lotnisko w Dausze – spadł na 37. lokatę. W pierwszej dziesiątce, zdominowanej przez lotniska Japonii i Brazylii, nie znalazł się ani jeden europejski port lotniczy. Najlepszy wynik spośród lotnisk Starego Kontynentu uzyskało madryckie Barajas, sklasyfikowane na 12. pozycji. Jest to jednocześnie jedyne europejskie lotnisko w czołowej dwudziestce tegorocznego AirHelp Score (kolejne lotnisko z Europy to również hiszpański port lotniczy – Bilbao, który zajął 24. miejsce).

Zobacz wideo Luksus made in Poland. Te jachty robią furorę na świecie

Kowaczewica Ta wioska podbija serca turystów. "Tu jest jak w filmie"

Co się stało z Gdańskiem?

Jak wypadają nasze lotniska na tle całego świata? Trzeba przyznać, że osiągnęły przeciętny wynik, a dotychczasowy lider odnotował gigantyczny spadek. Pierwsze miejsce w zestawieniu krajowym zajął port lotniczy w Gdańsku. Jednak z bardzo wysokiego piątego miejsca spadł na 75.

Drugą pozycję w ujęciu krajowym zajęło lotnisko Kraków-Balice, poprawiając swój wynik z poprzedniego rankingu i jednocześnie wchodząc do pierwszej światowej setki (w tym roku jest 79., poprzednio było 112.). Trzecie miejsce zajęło warszawskie lotnisko Chopina – w rankingu światowym ten port lotniczy zajął 102. lokatę, wypadając tym samym z pierwszej setki i notując wyraźnie słabszy wynik niż w 2019 roku, kiedy uplasował się na 56. miejscu. Czwarte i piąte pozycje w Polsce zajęły lotniska nienotowane w poprzedniej edycji rankingu – to odpowiednio Wrocław (107. w zestawieniu globalnym) i Katowice (111. lokata na świecie).

Miejscowość o najdłuższej nazwie na świecie znajduje się w Nowej Zelandii Miejscowość o najdłuższej nazwie zapowiada zmiany. Zabiegają o nie mieszkańcy

Naszym celem jest nie tylko edukacja

Od 2015 roku publikowany jest AirHelp Score, czyli globalny ranking najlepszych linii lotniczych i lotnisk. – Naszym celem jest nie tylko edukowanie pasażerów lotniczych w zakresie ich praw i pomaganie w egzekwowaniu tych uprawnień – chcemy też zapewnić im satysfakcjonujące wrażenia z podróży. Dysponujemy jednym z najbardziej wiarygodnych i dokładnych globalnych zbiorów danych o lotach – wyjaśnia Tomasz Pawliszyn, CEO AirHelp.

– Nasz ranking pomaga też liniom i portom lotniczym – na jego podstawie mogą oceniać swoją pozycję na rynku i określać te obszary usługowe, które jeszcze wymagają poprawy, bo przecież to doświadczenia pasażerów są najważniejsze – dodaje Pawliszyn.

Źródło: Air Help

Więcej o: