Dziś Krupówki kuszą sklepami i kawiarniami. Dawniej szusowali tu narciarze i góralskie sanie

Zakopane cieszy się ogromnym zainteresowaniem o każdej porze roku. Jednak zimą kieruje się tu wzrok przede wszystkim miłośników sportów zimowych. Nie wszyscy wiedzą, że w okresie międzywojennym narciarze szusowali... po Krupówkach.

Krupówki to jedna z najpopularniejszych ulic w Polsce. To właśnie kierują się turyści w Zakopanem skuszeni zapachem smażonego sera, typową góralską zabudową oraz skoczną muzyką. Dawniej to tętniące życiem miejsce wyglądało zupełnie inaczej. Nie było tu wielkich tłumów, a na ulicy można było dostrzec góralskie sanie i szusujących narciarzy. 

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Droga do Kuźnic

Dawniej Krupówki łączyły wieś z zakładem hutniczym w Kuźnicach, a miejscowi nazywali ją potocznie "drogą do Kuźnic". Nazwa Krupówki zaczęła obowiązywać dopiero w latach 80. XIX - pochodzi od zakopiańskiej rodziny Krupów. To do nich należała łąką, której częścią ulica była w przeszłości. Z czasem miejsce coraz bardziej zyskiwało na znaczeniu, a w 1870 roku stało się już regularnym traktem. Jak informuje portal ezakopane.pl, początkowo droga ta była zdecydowanie krótsza - kończyła się w okolicach obecnego budynku poczty. 

Mężczyzna był w szoku, kiedy zobaczył cenę za dodatkowy bagaż. Chciał wykupić dodatkowy bagaż. Cena? Prawie 6 tys. zł

Krupówki magnesem na turystów 

Rozwój Krupówek rozpoczął się w 1878 roku. Wówczas Walery Eljasz powstawił tu pierwszy dom letniskowy. To zapoczątkowało powstawanie kolejnych domków, które wypełniały przestrzeń dawnej polany. Dookoła wznoszono też różnego rodzaju sklepy czy lokale gastronomiczne. Pod koniec XIX wieku, drewniane domki zaczęły zastępować murowane kamienice, tworząc pewnego rodzaju estetyczny miszmasz. 

Podhale: Tak żyli górale w XIX wieku. Zgadniecie, gdzie zrobiono to zdjęcie? Dzisiaj przyciąga tłumy [ZDJĘCIA]

Od początku XX wieku ulica coraz bardziej się rozwijała, stając się turystycznym sercem Zakopanego. To właśnie wtedy można było się tu natknąć na znane osobistości. Odpocząć w Tatrach przyjeżdżał Sienkiewicz, Witkacy, Tuwim, a później Lem czy Olbrychski.  

Kiedy wybuchła II wojna światowa, polskie miasta i ich atrakcje przybierały niemieckie nazwy. W tym czasie Krupówki były określane Hauptstrasse. Co ciekawe, działania wojenne oszczędziły infrastrukturę zimowej stolicy Polski, ponieważ Niemcy stworzyli tu ośrodki wypoczynkowe dla wojska.

Dziś Krupówki są popularnym deptakiem i przyciąga miliony turystów rocznie licznymi restauracjami, kawiarniami oraz sklepami. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: