Miejscowość o najdłuższej nazwie zapowiada zmiany. Zabiegają o nie mieszkańcy

Taumatawhakatangi-hangakoauauotamatea-urehaeaturipukakapikimaunga-horonukupokaiwhen-uakitanatahu - to nie żart, po klawiaturze nie przebiegł też kot. Tak brzmi najdłuższa na świecie nazwa miejscowości na świecie. Choć dzięki temu o wsi dowiedział się świat, mieszkańcy zażądali pewnych zmian.

Niewielka, leżąca na południowo-wschodnim wybrzeżu Nowej Zelandii wioska, może poszczycić się mianem miejscowości o najdłuższej nazwie na świecie. Nazwa trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Nic dziwnego, składa się z 92 liter. To dokładnie tyle samo, ile liczy tytuł tego artykułu.

Zobacz wideo Jak się żyje na 'wsi obok'? Miniszewski: Sielanki nie ma i nie będzie

Szukasz podobnych treści? Sprawdź Gazeta.pl

Romantyczna nazwa bez uznania w oczach mieszkańców

Taumatawhakatangi-hangakoauauotamatea-urehaeaturipukakapikimaunga-horonukupokaiwhen-uakitanatahu to nazwa, która w wolnym tłumaczeniu oznacza mniej więcej "Szczyt wzgórza, na którym Tamatea, mężczyzna o olbrzymich kolanach, zdobywca gór, pożeracz ziemi oraz podróżnik przygrywał na flecie dla ukochanej". I choć brzmi to niezwykle romantycznie, miejscowi preferują krótką formę i na pytanie: "Gdzie mieszkasz?", odpowiadają po prostu "W Taumata".

Rezydenci zapowiadają zmiany

Wzgórze, na którym znajduje się miejscowość o najdłuższej nazwie to prywatna ziemia, której właścicielami są państwo Scott. Jak podaje portal turystyka.wp.pl "właścicielka przekazała, że zamierza usunąć znak w najbliższym czasie i zastąpić go nowym, który zostanie odsłonięty na prywatnym terenie w niewielkiej odległości, wzdłuż ulicy Wimbledon". 

Tabliczka z wyjątkowo długą nazwą miejscowości jest lokalną atrakcją turystyczną, dlatego pomysłodawcy tej zmiany chcą, aby stanęła ona w rzeczywistym miejscu, którego dotyczy, czyli przy wejściu na prywatny teren. Jak podaje portal turystyka.wp.pl właściciele są zdania, że obecnie tabliczka nie jest dobrze widoczna, bo znajduje się na poboczu. 

Zamierzamy udostępnić ten znak publiczności, abyśmy mogli odpowiednio edukować ludzi na temat historii oraz tego, co naprawdę oznacza ta nazwa

- wytłumaczyła Peggy Scott.

Więcej o: