Turcja. Nie czekaj do lata. Już teraz wyrusz w podróż najpiękniejszą linią kolejową na świecie

Eastern Express to jedna z najstarszych kolei w Turcji. Oryginalna jego nazwa to Orient Express i jest dobrze znana fanom powieści Agaty Christie.

Wówczas był to pierwszy pociąg ekspresowy, który łączył Stambuł z Europą. Gdy zainteresowanie trasą znacznie spadło, pomyślano o połączeniu wschodnich miast Turcji ze Stambułem. Dzisiejsza podróż Wschodniego Expressu zaczyna się w stolicy Turcji, Ankarze. Ostatnim przystankiem tej magicznej trasy jest Kars.

Pociąg wyrusza o ustalonej godzinie, z Ankary o  godz. 18:00 i z Karsu o 8:00, zatrzymując się po drodze w Kirikkale, Kayseri, Sivas, Erzincan i Erzurum. Jedzie ze średnią prędkością 80 km/h i w ponad 24 godziny pokonuje odległość 1310 km, oferując niezwykłe widoki za oknem podczas trwania całej podróży.

Kupując bilet na Eastern Express, można wybrać różne rodzaje wagonów: z siedzeniami w opcji ekonomicznej (pulman), sypialniane oraz z wygodnymi rozkładanymi fotelami. Bajeczna trasa między stepami środkowej Anatolii, strumieniami i górskimi zboczami w okolicach Erzincan, gdzie pociąg dociera rano, aż do pokrytego białym puchem Karsu, została okrzyknięta najpiękniejszą linią kolejową na świecie.

Wzdłuż trasy Eastern Express

Eastern Express rozpoczyna swoją trasę w tętniącej życiem, pełnej atrakcji turystycznych stolicy Turcji. Szczególnie ważnym miejscem w Ankarze jest Mauzoleum (Anitkabir), w którym spoczywa Mustafa Kemal Atatürk, założyciel Republiki Turcji. Cytadela Ankara (Ankara Kalesi) i mieszczące się tu muzea również należą do chętnie odwiedzanych przez turystów obiektów. Następny przystanek to położone w Kapadocji, Kayseri. Jak cały region, miasto pełne jest wyjątkowych formacji skalnych, "bajkowych kominów" i podziemnych miast. Eastern Express zatrzymuje się również w Sivas, w średniowieczu będącym ważnym ośrodkiem handlowym, a także w Erzincan, gdzie naturalne piękno gór i lasów łączy się z długą historią tego miasta. Kolejna stacja to Erzurum, gdzie znajduje się ośrodek narciarski Palandöken z najdłuższą w całym kraju trasą dla narciarzy.

Stacja końcowa: Kars

Położony w północno-wschodniej Turcji, Kars, to jeden z najstarszych ośrodków osadnictwa w Anatolii, który był częścią najważniejszych szlaków handlowych. Bogata historia i architektura miasta, zwłaszcza XIX wieczne kamienne budowle, przyciągają turystów. Będąc w Kars warto odwiedzić położone w pobliżu stanowisko archeologiczne Ani, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ani było niegdyś wielką metropolią, znaną jako "miasto tysiąca i jednego kościoła" i stolicą armeńskiego królestwa Bagratydów w X wieku. Przykłady budowli mieszkalnych, religijnych i wojskowych, które można tu znaleźć w pełni, ilustrują proces przemian w średniowiecznej architekturze. Zimową podróż Eastern Express do Kars można połączyć z jazdą na nartach w ośrodku Sarikamis. Centrum sportów zimowych leży na południowy zachód od Kars, na górze Çamurlu, na wysokości 2100-2634 m n.p.m. Znajdujące się tu trasy otoczone są sosnami, które osłaniają zbocza przed działaniem wiatru. Z ośrodka rozciąga się widok na piękne wzgórze Cibiltepe.

Źródła: Synertime / itinari.com 

Więcej o: