Najpiękniejsze tężnie solankowe w Polsce imponują rozmiarem. Jedna z nich przypomina średniowieczny zamek

Polskie uzdrowiska są zlokalizowane w najpiękniejszych rejonach kraju. Każdego roku zachwycają kuracjuszy doskonałymi warunkami klimatycznymi czy bogatą infrastrukturą turystyczną. Jednak jedną z największych zalet jest oczywiście występowanie naturalnych surowców leczniczych - m.in. solanki. Gdzie znajdziemy najwspanialsze tężnie solankowe w Polsce?

Tężnie solankowe to specyficzne konstrukcje stworzone z drewna oraz gałęzi tarniny, których podstawą są wbite w ziemię ogromne bale. Znajdujące się wewnątrz urządzenie do pompowania wody rozprowadza solankę, a w powietrzu wytwarza się aerozol o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych - bogaty w jod, potas, żelazo, magnez, wapń czy sód. Solankowe inhalacje pomagają m.in. w leczeniu alergii, zapalenia zatok lub nadciśnienia tętniczego. Gdzie znajdziemy najpiękniejsze tężnie w Polsce? 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Tężnie w Ciechocinku

Najpopularniejsze tężnie solankowe znajdziemy oczywiście w Ciechocinku, które już na stałe wpisały się w krajobraz tego uzdrowiska. Zespół składa się z trzech tego typu konstrukcji o łącznej długości około 1700 m. Sprawia to, że uznaje się je za największe tężnie nie tylko w kraju, ale i w Europie

Budowla została zaprojektowana przez profesora Jakuba Graffa, a jej historia sięga już prawie 200 lat. W 2019 roku Ciechocinek pozyskał 15 mln zł na renowację tężni, a całkowity koszt wyniósł 21,6 mln zł. Ostatnie prace odbyły się w 2020 roku. 

Jakich tematów lepiej nie poruszać przy wigilijnym stole, aby uniknąć rodzinnych dramatów? Co zrobić, gdy bliscy zadają wścibskie pytania? Jest kilka sposobów

Tężnie w Inowrocławiu

W Inowrocławiu znajdziemy tężnie, które od 2001 roku zachwycają odwiedzających niezwykłym kształtem dwóch połączonych ze sobą wieloboków. Konstrukcja ma 300 metrów długości i 9 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy. To właśnie stąd rozpościera się malownicza panorama Parku Solankowego i miasta.

Na terenie tężni ma miejsce także wiele atrakcji. Od 2006 roku w ostatnie soboty lipca odbywała się tu Inowrocławska Noc Solannowa z koncertami Grzegorza Turnaua. W pobliżu znajduje się również dębowa aleja gwiazd. Swoje drzewka posadzili tu m.in. Bogusław Linda, Natalia Kukulska czy Zbigniew Wodecki.

Oto najciekawsze świąteczne tradycje na świecie (Meksyk) Najciekawsze świąteczne tradycje na świecie. Niektóre z nich mogą zaskakiwać

Tężnia w Wieliczce

Warta odwiedzenia jest także solankowa konstrukcja w Wieliczce, która jest jedną z największych i najnowocześniejszych tężni w Polsce. Miejsce powstało w 2014 roku, a kształtem przypomina nieco średniowieczny zamek. Jego powierzchnia liczy łącznie 7500 metrów kwadratowych, a najwyższy punkt, czyli ośmiokątna wieża widokowa mierzy ponad 22 metrów. Można z niej podziwiać niezwykłą panoramę Wieliczki oraz okolic. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: