Najpiękniejsze tężnie solankowe w Polsce imponują rozmiarem. Jedna z nich przypomina średniowieczny zamek

Polskie uzdrowiska są zlokalizowane w najpiękniejszych rejonach kraju. Każdego roku zachwycają kuracjuszy doskonałymi warunkami klimatycznymi czy bogatą infrastrukturą turystyczną. Jednak jedną z największych zalet jest oczywiście występowanie naturalnych surowców leczniczych - m.in. solanki. Gdzie znajdziemy najwspanialsze tężnie solankowe w Polsce?

Tężnie solankowe to specyficzne konstrukcje stworzone z drewna oraz gałęzi tarniny, których podstawą są wbite w ziemię ogromne bale. Znajdujące się wewnątrz urządzenie do pompowania wody rozprowadza solankę, a w powietrzu wytwarza się aerozol o wyjątkowych właściwościach zdrowotnych - bogaty w jod, potas, żelazo, magnez, wapń czy sód. Solankowe inhalacje pomagają m.in. w leczeniu alergii, zapalenia zatok lub nadciśnienia tętniczego. Gdzie znajdziemy najpiękniejsze tężnie w Polsce? 

Zobacz wideo Jest czysty i zadbany? To tylko pozory. 7 najbrudniejszych rzeczy w pokoju hotelowym

Tężnie w Ciechocinku

Najpopularniejsze tężnie solankowe znajdziemy oczywiście w Ciechocinku, które już na stałe wpisały się w krajobraz tego uzdrowiska. Zespół składa się z trzech tego typu konstrukcji o łącznej długości około 1700 m. Sprawia to, że uznaje się je za największe tężnie nie tylko w kraju, ale i w Europie

Budowla została zaprojektowana przez profesora Jakuba Graffa, a jej historia sięga już prawie 200 lat. W 2019 roku Ciechocinek pozyskał 15 mln zł na renowację tężni, a całkowity koszt wyniósł 21,6 mln zł. Ostatnie prace odbyły się w 2020 roku. 

Tężnie w Inowrocławiu

W Inowrocławiu znajdziemy tężnie, które od 2001 roku zachwycają odwiedzających niezwykłym kształtem dwóch połączonych ze sobą wieloboków. Konstrukcja ma 300 metrów długości i 9 metrów wysokości, a na jej szczycie znajduje się taras widokowy. To właśnie stąd rozpościera się malownicza panorama Parku Solankowego i miasta.

Na terenie tężni ma miejsce także wiele atrakcji. Od 2006 roku w ostatnie soboty lipca odbywała się tu Inowrocławska Noc Solannowa z koncertami Grzegorza Turnaua. W pobliżu znajduje się również dębowa aleja gwiazd. Swoje drzewka posadzili tu m.in. Bogusław Linda, Natalia Kukulska czy Zbigniew Wodecki.

Tężnia w Wieliczce

Warta odwiedzenia jest także solankowa konstrukcja w Wieliczce, która jest jedną z największych i najnowocześniejszych tężni w Polsce. Miejsce powstało w 2014 roku, a kształtem przypomina nieco średniowieczny zamek. Jego powierzchnia liczy łącznie 7500 metrów kwadratowych, a najwyższy punkt, czyli ośmiokątna wieża widokowa mierzy ponad 22 metrów. Można z niej podziwiać niezwykłą panoramę Wieliczki oraz okolic. 

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: