Tak wygląda mycie okien na 11. piętrze w Chinach. "To cud, że przeżyły"

Jak się okazuje, mycie okien jest nie tylko żmudnym obowiązkiem - może stać się również przerażającym widowiskiem. W internecie pojawiło się bowiem nagranie, które rutynową czynność zmienia w ryzykowanie własnym życiem. Widzimy na nim kobiety, które myją okna wieżowców, stojąc na zewnątrz budynku bez żadnych zabezpieczeń.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wideo zostało udostępnione w Douyin - jest to wersja TikToka dla chińskich użytkowników. W ostatnim czasie zyskało szczególną popularność, obecnie ma ponad 4 miliony wyświetleń i 36 tysięcy polubień. "Przerażające", "To cud, że te dwie kobiety w ogóle przeżyły" - komentują internauci, cytowani przez news.yahoo.com.

Nieustraszone

Na nagraniu widać dwie kobiety, które - jak podaje gazeta "The Star" - myją okna w Songyuan w północno-wschodnich Chinach. Obie znajdują się na jedenastym piętrze wieżowca i, jak gdyby nigdy nic, przecierają szyby. Tyle tylko, że żadna z nich nie posiada odpowiednich zabezpieczeń koniecznych do pracy na wysokości. W pobliżu nie ma nawet balustrady lub lin, które zapewniłyby choćby minimalne bezpieczeństwo. 

"Wolałbym, żeby były brudne"

Ujęcia sprzątających kobiet, które trzymają się śliskich elementów bez żadnych zabezpieczeń na wysokości kilkudziesięciu metrów, wzbudziły w internautach wiele emocji. "Już samo wystawienie głowy mnie przeraża, a co dopiero coś takiego", "Wolałbym, żeby były brudne, niż tak narażać czyjeś życie" - komentują użytkownicy pod zamieszczonym nagraniem. Pojawiły się również głosy krytyki w kierunku pracodawców, którzy nie zapewniają kobietom odpowiednich warunków pracy.

Nigdy więcej

Z kolei jeden z internautów postanowił podzielić się własną historią, przestrzegając jednocześnie innych. Pod artykułem zamieszczonym na stronie news.yahoo.com opowiada: - Mieszkam w Tajpej. Pewnego dnia wynająłem do naszego biura sprzątaczkę do umycia okien. Zapłaciłem jej dwa razy więcej, niż żądała, bo mam świadomość, jak trudna jest to praca. Okna były przepiękne! Nie mogłem się nadziwić. Następnego razu, gdy przyszła do biura zapytałem ją, jak udało jej się uzyskać tak wspaniałe efekty. No i... okazało się, że zrobiła to tak, jak na zdjęciach powyżej. Już nigdy więcej jej nie poproszę, nie chcę, żeby ktoś ryzykował życie dla moich brudnych okien.

Źródła: The Star, news.yahoo.com, news.com.au

Więcej o: