Mówią, że muzea są nudne. To przeżywa oblężenie niczym Śnieżka

- Dosłownie doszło do oblężenia zamku w mijającym 2022 - powiedział prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Tak intensywnego roku w całej historii jeszcze nie było. W mijającym sezonie zjechało tu bowiem około 1 mln 785 tysięcy turystów. - To frekwencja wszech czasów - dodaje prof. Betlej.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak przyznał dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu, ten rok był dla muzeum wyjątkowo udany, mimo trudnych początków - przez pierwsze pięć miesięcy większości ekspozycji nie można było zwiedzać. Zamek przechodził bowiem metamorfozę, przygotowując się do otwarcia w czerwcu. Jak się okazuje, warto było czekać. 

Miłe podsumowanie

- Zapewniam, że nie spoczniemy na laurach, a w 2023 roku zaskoczymy (mamy bowiem w zanadrzu kilka cennych niespodzianek) i olśnimy publiczność kolejnymi wystawami - obiecuje dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. W sumie w mijającym roku otwarto tam 16 wystaw, a Nowy Skarbiec Koronny zobaczyło od 30 czerwca prawie 140 tys. osób. Zamek przeszedł również poważną metamorfozę. 

Przed nami kolejne wyzwania i niesłabnący apetyt na spełnianie wysokich oczekiwań zwiedzających, czemu służyć będą z pewnością planowane wystawy i wydarzenia

- czytamy na stronie wawel.krakow.pl.

 

Ikona

Zamku Królewskiego na Wawelu nie trzeba nikomu przedstawiać, to miejsce zna niemal każdy Polak, choćby z podręczników do historii. Wielowiekowa siedziba królów od 1930 roku stała się również jednym z najważniejszych muzeów w kraju, przechowującym cenne obrazy, grafiki i rzeźby. Oprócz najpopularniejszych obiektów, takich jak Dzwon Zygmunta czy Jaskinia Smoka Wawelskiego, warto również zwrócić uwagę na inne atrakcje, które oferuje zamek na Wawelu. 

 

Bogactwo w wielu znaczeniach

- Uwaga! Jeżeli chcesz zwiedzić Wawel, to pamiętaj, żeby zarezerwować sobie co najmniej kilka godzin. Obszar, jaki został udostępniony turystom, jest ogromny, a liczba wystaw oszałamiająca - przypominają autorzy bloga "Nasza Szlaki". Na miejscu warto zobaczyć mieniące się złotem Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, w których królowie przyjmowali niegdyś swoich dostojnych gości. Z kolei miłośnicy natury i bogato zdobionych ogrodów z pewnością zachwycą się widokiem jednej z najmłodszych atrakcji zamku - Ogrodów Królewskich. Zostały one oddane do użytku w 2005 roku.

Dzięki pracom archeologów, którzy przebadali dokładnie najstarsze zapiski, jak i po przeprowadzonych badaniach terenowych udało się odtworzyć zarys ogrodów taki, jaki istniał w XVI wieku

- czytamy na stronie naszeszlaki.pl. 

 

Źródła: wawel.krakow.pl, naszeszlaki.pl

Więcej o: