Jak informuje portal gdansk.pl, w piwnicach Ratusza Głównego Miasta, przy ul. Długiej 46, natrafiono na pozostałości dębowej konstrukcji. Metoda radiowęglowa oraz dendrologiczna pozwoliła ustalić, że drewno pochodzi z lat 30. X wieku. Oznacza to, że założenie osady nastąpiło ponad pół wieku wcześniej, niż sądzono.
- Początki Gdańska są więc co najmniej o 60 lat starsze niż przybycie do Gdańska św. Wojciecha. W Gdańsku w tym czasie istniała osada i znajdowała się w tym miejscu, gdzie dziś jest Ratusz Głównego Miasta. Historyczne serce naszego miasta bije właśnie tutaj na Głównym Mieście, w rejonie ratusza i Długiego Targu - powiedział na konferencji prasowej dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, cytowany przez portal gdansk.pl.
- To są dowody, których już nie możemy obalić. Odkryliśmy najstarsze zachowane pozostałości archeologiczne świadczące o początkach naszego miasta - podkreślił.
Dyrektor Muzeum Gdańska stwierdził, że wykonane badania potwierdzają tezę na istnienie w latach 30. X wieku osady obronnej. To właśnie do niej przybył św. Wojciech. Zagadką pozostaje, jak długo funkcjonowała w tym miejscu. Historycy wiedzą natomiast, że 120 lat później, czyli w latach 50. i 60. XI wieku wybudowano nowe grodzisko w innym miejscu. Krzyżacy następnie zbudowali tam swój zamek.
Podczas badań archeologicznych znaleziono także fragmenty naczyń ceramicznych z I połowy X wieku. Charakter znaleziska wskazuje, że mogły należeć do ludności słowiańskiej.
Jak podaje portal gdansk.pl, pozostałości drewnianej konstrukcji w piwnicy Ratusza Głównego Miasta wkrótce zostaną zasypane.
Jak zwykle do spektakularnych odkryć dochodzi przypadkiem i tak też stało się tym razem. Do badań archeologicznych przy ul. Długiej 46 przystąpiono z powodu rewitalizacji części piwnicznej budynku. Mają się tam mieścić magazyny Muzeum Gdańska.
Źródło: gdansk.pl