Gdańsk jest starszy, niż sądzono. "Są dowody, których nie możemy obalić"

Muzeum Gdańska poinformowało o sensacyjnym odkryciu. W piwnicy Ratusza Głównego Miasta odkryto pozostałości drewnianej konstrukcji obronnej z lat 30. X wieku. Na tej podstawie można stwierdzić, że w tym rejonie istniała najstarsza w naszym mieście osada. Odkrycie to zmienia myślenie o początkach Gdańska.

Jak informuje portal gdansk.pl, w piwnicach Ratusza Głównego Miasta, przy ul. Długiej 46, natrafiono na pozostałości dębowej konstrukcji. Metoda radiowęglowa oraz dendrologiczna pozwoliła ustalić, że drewno pochodzi z lat 30. X wieku. Oznacza to, że założenie osady nastąpiło ponad pół wieku wcześniej, niż sądzono.

Zobacz wideo Ostre słowa Danuty Wałęsy podczas obchodów 42. rocznicy podpisania Porozumienia Gdańskiego

Miasto starsze o ponad 50 lat

-  Początki Gdańska są więc co najmniej o 60 lat starsze niż przybycie do Gdańska św. Wojciecha. W Gdańsku w tym czasie istniała osada i znajdowała się w tym miejscu, gdzie dziś jest Ratusz Głównego Miasta. Historyczne serce naszego miasta bije właśnie tutaj na Głównym Mieście, w rejonie ratusza i Długiego Targu - powiedział na konferencji prasowej dr hab. Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska, cytowany przez portal gdansk.pl.

 - To są dowody, których już nie możemy obalić. Odkryliśmy najstarsze zachowane pozostałości archeologiczne świadczące o początkach naszego miasta - podkreślił.

KowaczewicaTa wioska podbija serca turystów. "Tu jest jak w filmie"

120 lat później wybudowano nowe grodzisko

Dyrektor Muzeum Gdańska stwierdził, że wykonane badania potwierdzają tezę na istnienie w latach 30. X wieku osady obronnej. To właśnie do niej przybył św. Wojciech. Zagadką pozostaje, jak długo funkcjonowała w tym miejscu. Historycy wiedzą natomiast, że 120 lat później, czyli w latach 50. i 60. XI wieku wybudowano nowe grodzisko w innym miejscu. Krzyżacy następnie zbudowali tam swój zamek.

Podczas badań archeologicznych znaleziono także fragmenty naczyń ceramicznych z I połowy X wieku. Charakter znaleziska wskazuje, że mogły należeć do ludności słowiańskiej.

BolzanoWłochy. Najlepsze miasto do życia. Mieszka tu najstarszy człowiek na ziemi

Jak podaje portal gdansk.pl, pozostałości drewnianej konstrukcji w piwnicy Ratusza Głównego Miasta wkrótce zostaną zasypane.

Jak zwykle do spektakularnych odkryć dochodzi przypadkiem i tak też stało się tym razem. Do badań archeologicznych przy ul. Długiej 46 przystąpiono z powodu rewitalizacji części piwnicznej budynku. Mają się tam mieścić magazyny Muzeum Gdańska. 

Źródło: gdansk.pl 

Więcej o: