Wakacje mogą być dużo droższe. Ten popularny kraj wprowadza nowy podatek dla turystów

Norwegia jest kolejnym krajem, który ma w planach wprowadzenie podatku turystycznego. Od września obowiązuje między innymi w Bhutanie i wynosi aż 200 dolarów dziennie od osoby (ok. 900 zł). Z kolei nowa opata w kraju skandynawskim może wejść w życie już od 2024 roku.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Mimo że Norwegia i tak uznawana jest za jeden z najdroższych krajów świata (w rankingu najbardziej kosztownych państw, opracowanym przez magazyn CEOWORLD zajęła drugie miejsce), Norweski rząd rozpoczął przygotowania do wprowadzenia podatku turystycznego, który ma obowiązywać od 2024 roku. Jak się okazuje, opcji pobierania opłat jest wiele. 

Drogo, coraz drożej

Noclegi, pamiątki, usługi turystyczne - wszystko to może wkrótce zostać opodatkowane, informuje portal fly4free.pl. Na takie zmiany decyduje się coraz więcej krajów na świecie. We wrześniu do grona państw wprowadzających podatek turystyczny dołączył Bhutan, roszcząc 200 dolarów dziennie od osoby (ok. 900 zł). Z kolei od 1 stycznia 2023 roku dodatkową opłatę dla podróżnych wprowadza Turcja. - Podatek będzie pobierany od gości obiektów noclegowych. Ma być liczony zarówno od ceny noclegu, jak i pozostałych usług, które są sprzedawane z nim w pakiecie. Chodzi tu na przykład o wyżywienie, dodatkowe zajęcia czy możliwość korzystania z basenu - podaje Radio ZET

Zmiany, zmiany, zmiany

Wybierając się w podróż do Norwegii, można spodziewać się wspaniałych widoków, wyjątkowego klimatu, tanich biletów lotniczych... oraz zaskakująco wysokich kosztów utrzymania na miejscu. Kraina fiordów uchodzi bowiem za jeden z najdroższych krajów w Europie. Już wkrótce może stać się jeszcze bardziej kosztowną opcją. Większość turystów zastanawia się nad powodem takich zmian. - Musimy dokładnie sprawdzić, w jaki sposób można wprowadzić taki podatek, tak z praktycznego, jak i legalnego punktu widzenia. Ale główna idea, jaka nam przyświeca, jest taka, że małe lokalne społeczności powinny dostawać więcej z wizyt turystów - powiedział Lars Vangen, sekretarz stanu w norweskim ministerstwie finansów. 

Zobacz wideo W Norwegii powstaje podwodna autostrada. Koszt inwestycji to 16-krotność budżetu na polskie drogi

Wiele możliwości

Prace nad ustalaniem kształtu oraz możliwości pobierania nowego podatku już trwają. Na ten moment najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się wprowadzenie dodatkowej opłaty do rachunku wystawianego przez hotelarzy. Wielkość podatku ma być bowiem uzależniona od liczby noclegów. - Ale pojawiają się też pomysły, by nowym podatkiem objąć też turystyczne pamiątki oraz szereg turystycznych usług - informuje portal fly4free.pl.

Źródła: fly4free.pl, Radio ZET

Więcej o: