Już wkrótce nowa grupa skorzysta z sanatoriów. Zmiany obejmą 840 tys. osób

Około 840 tys. nowych osób skorzysta z leczenie uzdrowiskowe. To kolejna ze zmian, które składają się na rewolucję w polskich sanatoriach. Nowe regulacje wejdą w życie 1 stycznia 2023 roku. Kto będzie z nich najbardziej zadowolony?

Leczenie uzdrowiskowe to jeden ze sposobów powrotu do zdrowia osób przewlekle chorych oraz wymagających rekonwalescencji m.in. po urazie lub problemach kardiologicznych. Wyjazd do sanatorium finansowany jest z budżetu instytucji państwowych. Taka metoda powrotu do zdrowia kierowana jest najczęściej do seniorów. W ośrodkach spotkać można również dzieci oraz osoby w średnim wieku, które wymagają specjalistycznej opieki.

Zobacz wideo Taki widok na Tatry musisz zobaczyć choć raz w życiu

Nowa grupa w polskich sanatoriach

1 stycznia 2023 roku prawo do leczenia uzdrowiskowego zdobędzie nowa grupa. Według projektu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, po Nowym Roku do sanatoriów będą kierowane również osoby uprawnione do pobierania emerytury rolniczej. Skorzystają z ośrodków obsługiwanych przez KRUS, czyli Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Według wyliczeń resortu zmiany dotyczą 840 tys. Polaków. 

Do końca 2022 roku KRUS kieruje do sanatoriów na podstawie dotychczasowych regulacji. Te pozwalają na skorzystanie z leczenia uzdrowiskowego aktywnym rolnikom. Działania nazywane są prewencją rentową. Ośrodek ma zadbać, by stan zdrowia polskich hodowców bydła, czy sadowników się nie pogorszył. 

Sanatorium dla rolnika-emeryta

Leczenie uzdrowiskowe dla seniorów pobierających emeryturę rolniczą będzie wymagało wizyty u lekarza specjalisty lub podstawowej opieki zdrowotnej. Ten wypełni wniosek o skierowanie. Dokument trafi do właściwego oddziału Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 

Po pozytywnym rozpatrzeniu, rolnicy-emeryci będą kierowani na 21-dniowe turnusy. Trafią do jednego z sześciu ośrodków KRUS. Instytucja dysponuje nimi w Świnoujściu, Szklarskiej Porębie, Iwoniczu-Zdroju, Horyńcu-Zdroju, Jedlcu oraz Kołobrzegu.

Według szacunków Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w pierwszym roku obowiązywania nowych przepisów skorzysta z nich około 600 osób. Z rehabilitacji w ośrodkach będzie można skorzystać co najmniej po 12-miesięcznej przerwie. Docelowo szansę na wizytę w sanatorium otrzyma 840 tys. rolników-emerytów.

Więcej informacji na temat aktualnych wydarzeń znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Więcej o: