Niecodzienne zjawisko w Zakopanem. Smugę światła udało się uwiecznić na zdjęciach

Halo, widmo Brockenu czy łuk okołohoryzontalny to zjawiska piękne, ale stosunkowo rzadkie. Znacznie częstszym, ale równie zachwycającym zjawiskiem optycznym są słupy świetlne. Kilka dni temu udało się je sfotografować w Zakopanem.

Natura zaskakuje wieloma niecodziennymi i niezwykłymi zjawiskami. Widmo Brockenu, halo, chmury soczewkowe czy łuk okołohoryzontalny to tylko niektóre z nich, niezmiennie zachwycające i zadziwiające. Ale wśród dziwnych i pięknych zimowych zjawisk znajdują się również słupy słoneczne, które udało się uwiecznić w Zakopanem.

Zobacz wideo Dlaczego na niebie czasem jest więcej słońc?

Więcej podobnych ciekawostek znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Słup słoneczny w Zakopanem. Niesamowite zjawisko udało się uwiecznić na zdjęciach

Kilka dni temu, 18 grudnia, w Zakopanem nad ranem udało się sfotografować słupy słoneczne. Termometry w zakopiańskiej Olczy wskazywały wówczas -15 stopni Celsjusza. To idealne warunki do powstawania słupów słonecznych. Mroźna temperatura, wiszące w atmosferze kryształki lodu i jasne źródło światła sprzyjają bowiem formowaniu tego zjawiska.

Słup słoneczny. Jak powstaje to zjawisko?

Słup świetlny, czy też słup słoneczny, to zjawisko optyczne występujące w atmosferze. Jak jego nazwa sugeruje, wyglądem przypomina świetlną kolumnę, pionową i wąską smugę, która czasem sięga aż do wysokości chmur. Słup powstaje na skutek odbicia słońca lub innego źródła światła, położonego nisko nad horyzontem, od kryształów lodu. Gdy słońce wisi wysoko nad horyzontem, słupowi słonecznemu może towarzyszyć parhelion, czyli słońca poboczne. Słupy słoneczne najłatwiej można zaobserwować tuż przed wschodem słońca lub chwilę po jego zachodzie. To zjawisko stosunkowo częste. Występuje również nocą, gdy księżyc świeci wyjątkowo jasno. Źródłem światła mogą być również latarnie czy oświetlenia domów. Powstałe w ten sposób słupy formują się podczas niskich temperatur.

Więcej o: